LEPISTA NUDA (Bull.) Cooke – čirůvka fialová / pôvabnica fialová

Syn.: Agaricus nudus Bull., Agaricus nudus var. majus Cooke, Lepista nuda f. gracilis Noordel. et Kuyper, Lepista nuda var. pruinosa (Bon) Bon ex Courtec., Lepista nuda var. pruinosa Poisy, Rhodopaxillus nudus (Bull.) Maire, Rhodopaxillus nudus var. pruinosus Bon, Tricholoma nudum (Bull.) P. Kumm., Tricholoma nudum var. lilaceum Quél., Tricholoma nudum var. majus Cooke, Tricholoma personatum var. nudum (Bull.) Rick
Česká jména: čirůvka fialová, rudočechratka nahá, rudočechratka fialová, čirůvka holá
Čeled: Tricholomataceae R. Heim ex Pouzar – čirůvkovité

Lepista nuda

Lepista nuda

Rozšíření a ekologie: Roste hojně v září až listopadu, někdy se však objevuje již v květnu. Najdeme ji v lesích všech typů, v hájích, sadech, zahradách, hlavně v místech bohatých na humus, často v kruzích nebo v početných skupinách. Rychle se šíří a nastupuje na místa vymírajících druhů.

Popis: Klobouk má v průměru 6–15 cm, v mládí je sklenutý s podvinutým okrajem, později nízce vyklenutý až plochý a masitý. V mládí je zbarven živě fialově, stářím bledne do hnědofialova až okrova. Povrch je hladký. Lupeny jsou husté, zoubkem připojené, nepříliš vysoké, zpočátku fialové, ve stáří hnědofialové. Třeň je 5–10 cm vysoký, 1–3 cm tlustý, válcovitý, dole mírně kyjovitý, zprvu fialový, pak šedomodrý až šedobílý, v dolní části světle fialově plstnatý. Ve stáří často bělavě poprášený od výtrusů. Dužnina je v mládí nafialovělá, v dospělosti šedobílá, na řezu barvu nemění, většinou nečerviví. Chuť je lahodná, vůně příjemná, houbová. Výtrusný prach je bílý. Ke konci života jím mohou být pobledlé lupeny klobouku jemně poprášeny.

Lepista nuda
Lepista nuda

Využití: Houba je jedlá, je to jedna z nejchutnějších podzimních hub. Vyniká pevnou konzistencí, která se neztrácí ani tepelnou úpravou. Syrová nebo nedostatečně tepelně upravená způsobuje žaludeční potíže a zvracení. Díky příjemně aromatické až jemně kořeněné vůni i chuti je využitelná v kuchyni na mnoho způsobů. Výborná je do houbových směsí, polévek, omáček i k nakládání do octového nálevu. Barva a vůně této houby umožňuje její využití i ve sladkých pokrmech. Někteří lidé jsou na ni alergičtí.

Záměny: Podobná je jedlá čirůvka dvoubarvá (Lepista saeva), která se liší hlavně tím, že má fialový jen třeň. Čirůvka špinavá (Lepista sordida) je menší, nemá výraznou vůni, roste hlavně mimo les na místech bohatých na dusík, je také jedlá. Pozor na záměny s některými fialovými pavučinci. Na rozdíl od čirůvky fialové lupeny pavučinců brzy hnědnou a na třeni nebo na okraji klobouku jsou patrné zbytky po pavučince.

Poznámka: V syrovém stavu obsahuje hemolyzin, který rozkládá červené krvinky. Hemolyzin se vařením ničí. Z plodnic čirůvky fialové se také podařilo izolovat látku s hypoglykemickým účinkem – snižuje hladinu cukru v krvi.

Lepista nuda

Fotografováno ve dnech 30. 9. 2007 a 15. 11. 2009 (Česko, Čechy, Roztoky u Prahy) a 14. 11. 2009 (na Křivoklátsku).