Syn.: Osmunda superba (Colenso) J. B. Armstr., Todea superba Colenso
Čeleď: Osmundaceae Gérardin et Desv. – podezřeňovité
Leptopteris superba
Rozšíření: Druhy rodu Leptopteris se vyskytují v Polynésii, Nové Guinei, Austrálii a na Novém Zélandu. Druh Leptopteris superba je endemitem Nového Zélandu (ostrovy Severní, Jižní a Stewartův ostrov), nejčastěji se vyskytuje v západní části Jižního ostrova.
Ekologie: Roste v hustých vlhkých lesích, nížinných i horských, méně často v křovinách, do nadmořské výšky kolem 1700 m.
Leptopteris superba
Popis: Terestrická kapradina, může vytvořit kmen až 1 m vysoký. Listy rozložené do šířky, až 120 cm dlouhé. Řapíky tmavě hnědé, asi 15 cm dlouhé, obvykle řídce až hustě oděné drsnými hnědými plevinami, někdy téměř lysé. Čepele 3krát zpeřené, v obrysu kopinaté, střední šířka do 15 cm, špičaté, vřetena pokrytá drsnými plevinami. Úkrojky posledního řádu peřenosečné, husté, překrývající se, až 2 cm dlouhé, velmi tenké, až průsvitné. Výtrusnice podél žilky na rubu úkrojků, především v dolní polovině listu.
Leptopteris superba
Leptopteris superba
Leptopteris superba
Leptopteris superba
Fotografováno ve dnech 2. 12. 2011 (Nový Zéland, Jižní ostrov, u Lake Matheson) a 3. 12. 2011 (u vodopádů Thunder Creek v NP Mt. Aspiring).