LEPTOSPERMUM JAVANICUM Blume – balmín jávský

Syn.: Glaphyria annae Stein, Glaphyria nitida Jack, Leptospermum alpestre Blume, Leptospermum amboinense Reinw. ex Blume, Leptospermum annae Stein, Macklottia amboinensis (Reinw. ex Blume) Korth., Macklottia javanica (Blume) Korth.
Česká jména: balmín (Presl 1846)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Leptospermum javanicum

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie a severovýchodní Austrálie. Jeho areál sahá od jižní Barmy a Malajsie přes téměř celou Indonésii a Filipíny až po australský Queensland.

Ekologie: Roste v podhorských a horských lesích a křovinách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 3000 m.

Leptospermum javanicum

Popis: Keř dorůstající výšky okolo 6–9 m. Listy jsou střídavé, přisedlé, eliptické až obvejčité, 10–30 mm dlouhé a 4–9 mm široké, na vrcholu špičaté nebo tupé, nejprve na rubu jemně chlupaté, pak olysalé. Květy vyrůstají po 1–4 na krátkých stopkách, dosahují v průměru 15–20 mm; kališní lístky jsou široce vejčité, tupé, na okraji brvité, korunní lístky jsou obvejčité, bílé; tyčinky jsou kratší než korunní lístky. Plody jsou dřevnaté tobolky s 5 víčky, 3–5 mm dlouhé a 4–7 mm široké.

Poznámka: Z početného, převážně australského rodu Leptospermum (asi 87 druhů) proniká do oblasti Malesie jen pár druhů. Kromě zde představovaného je to ještě například druh Leptospermum recurvum, který se vyskytuje na severu Bornea a na ostrově Sulawesi, na Nové Guinei roste také místní endemický druh Leptospermum parviflorum.

Leptospermum javanicum
Leptospermum javanicum
Leptospermum javanicum
Leptospermum javanicum

Fotografoval Mário Duchoň, dne 13. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, provincie Aceh, Gunung Kemiri).