Syn.: Phlomis aspera Willd.
Čeleď: Lamiaceae Martinov – hluchavkovité
Leucas aspera
Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, vyskytuje se v oblasti od Indie a nejjižnější Číny přes Filipíny a Thajsko až po Malajsii a Indonésii.
Ekologie: Roste na travnatých stanovištích, v křovinaté vegetaci, při okrajích polí i cest. Kvete po celý rok.
Leucas aspera
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, 20–40 cm dlouhou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, jen krátce řapíkaté, úzce podlouhlé, 2,5–6 cm dlouhé a 0,8–1,5 cm široké, na bázi klínovité, na okraji vroubkované nebo až skoro celokrajné, na vrcholu tupé, se 3 páry vedlejších žilek. Přesleny jsou kulovité, dosahují průměru 2–3 cm; listeny jsou čárkovité, brvité, stejně dlouhé jako kalich; kalich je trubkovitý, až 1 cm dlouhý, na vrcholu šikmý, jemně chlupatý nebo skoro lysý, zřetelně žebrovaný, kališní cípy jsou rovné, trojúhelníkovité, špičaté; koruna je až 1,2 cm dlouhá, bílá, dolní pysk je odstálý, 3laločný, prostřední lalok je větší. Tvrdky jsou asi 2 mm dlouhé.
Využití: Řada druhů tohoto rodu je využívána v asijské tradiční medicíně.
Poznámka: Do rodu Leucas je v současnosti započítáváno 111 akceptovaných druhů. Jejich přesné druhové určení rozhodně nemusí být vždy snadné.
Leucas aspera
Leucas aspera
Fotografoval Mário Duchoň, v únoru 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon). We sincerely thank to Mr. Subba Rayudu and Mr. Ilahi Mujawar for their help with identifying the species.