Syn.: Lasiorrhiza hoffmannii (Dusén) Macloskie, Lasiorrhiza lanigera (O. Hoffm.) Macloskie, Lasiorrhiza leontopodioides Kuntze, Leucheria hoffmanni Dusén, nom. illeg., Leucheria lanigera O. Hoffm., nom. illeg.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Leucheria leontopodioides

Rozšíření: Druh nejjižnější části Jižní Ameriky, vyskytuje se na jihochilsko-argentinském pomezí, v jižní a centrální hornaté části argentinské provincie Santa Cruz a v přiléhajících oblastech Chile.

Ekologie: Roste nad horní hranicí lesa, na exponovaných horských svazích, v kamenité suti, v nadmořských výškách od 500 až do 1500 m. Kvete od prosince do února.

Leucheria leontopodioides

Popis: Vytrvalá bylina s podzemním oddenkem a lodyhou jen krátkou, bohatě olistěnou, někdy vytvářející až polštářovité trsy, které dosahují průměru 20–30 cm. Listy jsou 7–15 cm dlouhé, peřenosečné, s 5–8 páry úkrojků, ty jsou podlouhlé, po obou stranách hustě vlnatě chlupaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na 10–20 mm dlouhých stopkách, zákrov je asi 10 mm dlouhý a 15 mm široký, zákrovní listeny jsou seřazeny ve 2 řadách, kopinaté, hustě vlnaté; květy jsou oboupohlavné, 2pyské, bílé, růžové, někdy dokonce až karmínově červené, vnější pysk je větší než vnitřní, 3–4 mm dlouhý, na vrcholu se 3 drobnými zoubky. Plodem je nažka.

Poznámka: Rod Leucheria v současnosti zahrnuje 46 akceptovaných druhů (POWO 2018), všechny pocházejí z Jižní Ameriky.

Leucheria leontopodioides
Leucheria leontopodioides
Leucheria leontopodioides
Leucheria leontopodioides

Fotografoval Mário Duchoň, dne 11. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Los Glaciares, svahy vrchu Loma del Pliegue Tumbado, El Chaltén).