Syn.: Argyrocome albicans (A. Cunn.) Kuntze, Helichrysum albicans A. Cunn., Helipterum albicans (A. Cunn.) DC.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Leucochrysum albicans
Rozšíření: Druh východní části Austrálie, vyskytuje se v oblasti od jihovýchodního Queenslandu až po Tasmánii. Kromě nominátního poddruhu Leucochrysum albicans subsp. albicans se rozlišuje ještě L. a. subsp. alpinum (na našich snímcích) a také tři další variety L. a. var. tricolor, L. a. var. buffaloensis a L. a. var. albicans.
Ekologie: Roste na loukách a pastvinách v pásmu pahorkatin, v lemech blahovičníkových lesů, také na ruderálních stanovištích, kolem cest a v blízkosti hřbitovů, stoupá však i do vyšších poloh Australských Alp, kde se objevuje na kamenitých svazích i na skalách. Kvete od listopadu do února.
Leucochrysum albicans
Popis: Vytrvalá, vlnatě chlupatá bylina, až 45 cm vysoká. Lodyha je přímá, na bázi dřevnatá, listy nahloučené na bázi lodyhy, střídavé, čárkovité až eliptické nebo až široce obvejčité, 2,5–10 cm dlouhé a 0,1–0,9 cm široké, šedozelené, vlnaté. Úbory jsou jednotlivé, na stopkách 7–15 cm dlouhých, dosahují průměru 2–4 cm; zákrov je víceřadý, vnější zákrovní listeny jsou podlouhlé až vejčité, slámově žlutohnědé nebo purpurové, vnitřní jsou zveličené, bílé nebo žluté, na bázi stopkaté, s trojúhelníkovitou nebo úzce eliptickou čepelí; květy jsou pouze trubkovité, oboupohlavné, žluté. Plodem je nažka.
Poznámka: Rod Leucochrysum zahrnuje 5 druhů, všechny jsou endemity Austrálie.
Leucochrysum albicans
Leucochrysum albicans
Fotografovala Pavlína Zahradníková, v únoru 2009 (Austrálie, New South Wales, Kosciuszko National Park).