Čeleď: Amaryllidaceae J. St.-Hil. – amarylkovité

Leucocoryne vittata

Rozšíření: Jihoamerický druh s nevelkým areálem rozkládajícím se ve střední části Chile, vyskytuje se zde v regionu Coquimbo.

Ekologie: Roste v pobřežní aridní oblasti, kde období sucha trvá 6 až 10 měsíců v roce. Vykvétá po příchodu zimních dešťů.

Popis: Geofyt s podzemní cibulkou a listy čárkovitými, poněkud dužnatými, lysými. Stvol je přímý, až 30 cm dlouhý, lysý, na vrcholu s okolíkem zhruba 6 květů, který je podepřen 2 blanitými listeny toulce, které jsou kopinaté, zašpičatělé. Okvětních lístků je 6, jsou podlouhle kopinaté, všechny skoro stejné, na bázi srostlé, po okraji zvlněné a nachové až nafialovělé, uprostřed s výraznou nafialovělou linkou. Tyčinky jsou 3, vyrůstají při bázi trubky, staminodia jsou také 3, kuželovitá, z květu vyniklá, žlutá, čnělka je jen krátká, blizna hlavatá. Plodem je tobolka.

Poznámka: Rod Leucocoryne v současnosti čítá 15 druhů, všechny se vyskytují v severní části Chile. Jsou adaptovány na podmínky pouště, vykvétají po deštích a jsou charakteristickým komponentem tzv. „kvetoucí pouště“.

Leucocoryne vittata
Leucocoryne vittata
Leucocoryne vittata

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).