Syn.: Leucosidea acaenoides C. Presl, Nestlera acaenoides (C. Presl) E. Mey.
Čeleď: Rosaceae Juss. – růžovité
Leucosidea sericea
Rozšíření: Druh horských oblastí jihovýchodní Afriky, jehož areál se táhne od Zimbabwe a Mosambiku do východních provincií Jihoafrické republiky, Lesotha i Svazijska.
Ekologie: Roste na křovinatých horských stráních a svazích, v horských údolích a roklinách, na březích vodních toků, v nadmořských výškách zhruba od 1100 m až do 2100 m. Na vysokohorských lokalitách může vytvářet poměrně husté porosty a ve vegetaci může být jediným zástupcem stromů – v horských oblastech Lesotha je snad zcela nejčastější dřevinou. Kvete od srpna do prosince.
Leucosidea sericea
Popis: Keř nebo menší strom dosahující výšky 3–5(–15) m, bohatě větvený, s borkou šedohnědou, silně vrásčitou, odlupčivou a s letorosty načervenalými, chlupatými. Listy vyrůstají na konci větví, jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, se 2–4 páry postranních lístků, vrcholový lístek je největší, až 4 cm dlouhý a 2 cm široký, všechny lístky jsou přisedlé, eliptické až obvejčité, na bázi klínovité, po okraji hluboce zubaté, hedvábitě chlupaté; palisty jsou asi 10 mm dlouhé a 3,5 mm široké, chlupaté. Květenství je terminální nebo vyrůstá z úžlabí horních listů, je hroznovité, květy jsou oboupohlavné; kalich je chlupatý, s 10–12 kališními lístky, které vyrůstají ve dvou přeslenech, lístky ve vnitřní řadě jsou delší, úzce kopinaté, lístky v řadě vnější jsou vejčité; korunních lístků je 5, jsou eliptické, až 3 mm dlouhé, nažloutlé, záhy opadavé; tyčinek je 10–12. Plodem je drobná nažka, dosahuje jen 3 mm v průměru.
Využití: Jeho dřevo je poměrně měkké, používá se k výrobě plotů, slouží také jako topivo. Květy a nové výhonky jsou ceněným krmivem pro chovaná zvířata. Dřevinu zná rovněž jihoafrická tradiční medicína, údajně se používá i v magii.
Poznámka: Rod Leucosidea je monotypický, zahrnuje jen tento jediný druh. Evolučně nejblíže mu stojí rovněž východoafrický a monotypický rod Hagenia.
Leucosidea sericea
Leucosidea sericea
Leucosidea sericea
Leucosidea sericea
Leucosidea sericea
Leucosidea sericea
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 9. 2018 (Lesotho, pohoří Maloti, Ts’ehlanyane National Park).