Syn.: Leucospermum album Bond
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum bolusii
Rozšíření: Endemit velmi malého území v provincii Western Cape v Jihoafrické republice, lokality se nacházejí v masivu Kogelberg v okolí Gordons Bay a Kogel Bay.
Ekologie: Stanovištěm jsou porosty formace fynbos na kyselých, živinami chudých pískovcích na úpatích svahů nad mořem, v území s převažujícími zimními srážkami. Populace se nacházejí od hladiny moře do nadmořské výšky 200 m. Vůči požárům je citlivý, semena však klíčí jen po ohni. Květy zvečera silně voní, opylují je včely, motýli a mouchy; nažky šíří mravenci.
Leucospermum bolusii
Popis: Malý, bohatě větvený keřík vysoký 0,5–1,5 m. Listy jsou střídavé, střechovitě uspořádané, eliptické, 2,5–4,5 cm dlouhé, zelené, v mládí chlupaté, později téměř lysé, na vrcholu obvykle s jedním zoubkem zakončeným červenou žlázkou. Květenství na koncích větviček je kulovité, obvykle jednotlivé, asi 2 cm v průměru, skládá se z 50–100 květů; listeny jsou kopinaté až vejčité, růžové až červené, odstále bíle chlupaté; okvětí je trubkovité, asi 1,5 cm dlouhé, krémové, posléze světle růžové, chlupaté; čnělka je 1,5–2 cm dlouhá, přímá, bílá, nosič pylu je vejcovitý. Plody jsou nažky.
Ohrožení a ochrana: Areál tohoto druhu zaujímá jen asi 35 km2. Ačkoli v areálu místy tvoří početné populace, nevelká rozloha je hlavním důvodem, proč byl do Červeného seznamu Jihoafrické republiky (2009) zařazen mezi taxony blízké ohrožení (NT – near threatened). Hlavní ohrožující faktory jsou příliš časté požáry, invaze zavlečených druhů a rozšiřující se výstavba.
Leucospermum bolusii
Leucospermum bolusii
Leucospermum bolusii
Leucospermum bolusii
Leucospermum bolusii
Fotografovali Věra Svobodová, dne 19. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Pringle Bay), Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (JAR, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).