Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum catherinae
Rozšíření: Endemit malého území v provincii Western Cape v Jihoafrické republice. Vyskytuje se pouze v pruhu hor od skupiny Cedarberg po Hex Rivier Mountains.
Ekologie: Provází zvětralé písčité svahy a náplavy na březích vodních toků, v rozpětí nadmořských výšek 600–1200. Na stanovištích v zimě poklesají teploty pod bod mrazu, zatímco léta jsou suchá a horká; roční úhrn srážek dosahuje 1000 mm. Požáry likvidují dospělé keře, které se dožívají věku asi jen kolem 10 let; bez požáru zase nedochází ke klíčení. Květy jsou opylovány ptáky a plody šíří mravenci.
Leucospermum catherinae
Popis: Stálezelený keř vysoký 1–3 m. Listy jsou krátce řapíkaté, obkopinaté, 9–13 cm dlouhé a 1–2,5 cm široké, šedozelené, chlupaté, na vrcholu s 3–4 zoubky, zakončenými žlázkami. Květenství je stlačeně kulovitý strboul asi 15 cm v průměru; květy jsou zpočátku oranžové, později až měděně červené; okvětí je chlupaté, zkroucené; gyneceum má svrchní semeník, čnělky jsou obloukovité, 7–8 cm dlouhé, oranžové, tenké, stočené ve směru hodinových ručiček, nosič pylu je tenký, na počátku kvetení bělavý. Plodem je nažka.
Ohrožení a ochrana: Druh tvoří malé izolované kolonie a je citlivý jak k příliš častým požárům, tak k přepásání. Některé historicky známé lokality zanikly, ale na druhé straně nekvetoucí keře velmi snadno ucházejí pozornosti. V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi ohrožené druhy (EN – endangered).
Leucospermum catherinae
Leucospermum catherinae
Leucospermum catherinae
Fotografováno dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Kirstenbosch National Botanical Garden).