Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum conocarpodendron subsp. viridum
Rozšíření: Vyskytuje se v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, kde roste především v jížní a střední části Kapského poloostrova a zasahuje i na jihozápadní, jižní a východní úpatí Stolové hory. Dále roste v okolí městečka Franschhoek, v pohořích Kogelberg a Hottentots-Holland Mountains a nejdále na východ dosahuje po městečko Stanford.
Ekologie: Provází fynbos na větrem ošlehávaných plošinách svazích do nadmořské výšky 350 m, převážně na pískovcovém podloží, řidčeji i na píscích, na stanovištích s chladnějším deštivou nebo mlžnou zimou a suchým a horkým létem. Kvete v zimě a na jaře, květy opylují ptáci, nažky šíří mravenci. Semena si udržují klíčivost po desítky let, ke klíčení dochází převážně na spáleništích. Dospělé rostliny jsou vůči požárům poměrně odolné, ale po silném ohni regenerují obtížně.
Leucospermum conocarpodendron subsp. viridum
Popis: Hustý polokulovitý keř s mnoha větvemi dorůstá až do výšky 5 m a 6 m v průměru; může vzácně růst i jako menší stromek s kmenem až 40 cm v průměru, pokrytým až 5 cm silnou vrstvou korku; letorosty jsou řídce odstále chlupaté. Listy jsou přisedlé, vejčité, eliptické nebo až obvejčíté, 6–11,5 cm dlouhé a 2,5–5 cm široké, sytě tmavozelené, v mládí roztroušeně pýřité, později téměř lysé, na bázi klínovité, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené, s 3–10 červenavými zoubky zakončenými žlázkou. Květenství jsou 1–3 husté kulovité nebo vejcovité strbouly na koncích větví, 7–9 cm v průměru; zákrovní listeny jsou drobné, zašpičatělé; okvětí je trubkovité, až 5 cm dlouhé, zlatožluté, na vrcholu hustě stříbřitě chlupaté; 4 tyčinky mají přisedlé prašníky; blizna je 4,5–5,5 cm dlouhá, žlutá, ve zralosti téměř přímá, zakončená kuželovitým, špičatým nosičem pylu.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2012) je tento taxon hodnocen jako vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Nominátní poddruh druhu Leucospermum conocarpodendron roste na velmi omezeném území na severním a západním úpatí Stolové hory, charakterizují ho hustě šedě chlupaté letorosty a zejména listy (takže rostliny jsou již z dálky nápadně šedivé). Na kontaktu obou poddruhů se vyskytují jedinci s přechodnými znaky.
Leucospermum conocarpodendron subsp. viridum
Leucospermum conocarpodendron subsp. viridumLeucospermum conocarpodendron subsp. viridum
Leucospermum conocarpodendron subsp. viridum
Leucospermum conocarpodendron subsp. viridum
Leucospermum conocarpodendron subsp. viridum
Leucospermum conocarpodendron subsp. viridum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, NP Table Mountain: Chapmans Drive a Buffelsfontein).