LEUCOSPERMUM CONOCARPODENDRON H. Buek

Syn.: Leucadendron conocarpodendron L.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum conocarpodendron subsp. conocarpodendron
Rozšíření: Nominátní poddruh (na našich snímcích) je endemitem malinkého území v provincii Western Cape v Jihoafrické republice. Je znám pouze ze severních a západních úbočí masivu Stolové hory (hora Lions Head, severní svahy nad Kapským Městem od Devils Peak, svahy pod masivem Twelve Apostles nad Camps Bay až po osadu Llandudno).
Ekologie: Vyskytuje se v křovinaté vegetaci fynbos na svazích do nadmořské výšky 200(–400) m, převážně na žulovém, méně na pískovcovém podloží. Lokality jsou velmi větrné, v zimě chladné a mlžné, zatímco v létě horké a suché. Kvete v zimě a na jaře, květy opylují ptáci. Semena jsou šířena mravenci a udržují si klíčivost po desítky let; ke klíčení dochází převážně na spáleništích. Dospělé rostliny jsou vůči požárům poměrně odolné, ale po silném ohni pomocí výmladků nedokáží regenerovat.
Leucospermum conocarpodendron subsp. conocarpodendron
Popis: Mohutný hustý bohatě větvený polokulovitý keř, dorůstající výšky 3–5 m a 3–6 m v průměru; hlavní kmínek má 15–40 cm v průměru a je krytý 3–5 cm silnou borkou; letorosty jsou odstále vlnatě chlupaté. Listy (bez odlišení rubu a líce) jsou přisedlé, vejčité, eliptické nebo až obvejčíté, měkce šedě hedvábitě pýřité, olysávající teprve po několika letech, na bázi klínovité, na zaokrouhleném vrcholu s 3–10 zoubky. Květenství na koncích větví se tvoří nejčastěji po 2–3, řidčeji jednotlivě, jsou bohatá, kulovitá až vejcovitá, 7–9(–10) cm v průměru, sytě zlatožlutá; zákrovní listeny jsou drobné, zašpičatělé; okvětí je trubkovité, až 5 cm dlouhé, na vrcholu hustě stříbřitě chlupaté; 4 tyčinky mají přisedlé prašníky; blizna je 4,5–5,5 cm dlouhá, ve zralosti téměř přímá, zakončená kuželovitým, špičatým nosičem pylu.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2012) je tento taxon hodnocen jako ohrožený (endangered).
Poznámka: Velmi podobný poddruh Leucospermum conocarpodendron subsp. viridum má poněkud větší areál, roste na východních svazích masivu Stolové hory a zasahuje až na mys Dobré naděje a dále roste i v území asi do 100 km na východ od Kapského Města. Odlišuje se olysávajícími, tmavozelenými listy a větvičkami. Vlivem vysazování se oba taxony nyní kříží.
Leucospermum conocarpodendron subsp. conocarpodendron
Leucospermum conocarpodendron subsp. conocarpodendron
Leucospermum conocarpodendron subsp. conocarpodendron
Fotografováno dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kapské Město: severní úpatí Stolové hory).