Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum reflexum var. luteum
Rozšíření: Roste pouze v oblasti Heuningvlei v severní části pohoří Cedarberg Mountains na severozápadě jihoafrické provincie Western Cape.
Ekologie: Provází vegetaci fynbos na podkladu živinami chudých kyselých pískovců. Klima v oblasti má mediteránní charakter, tj. s mírnými, deštivými zimami a velmi horkými a suchými léty; v oblasti, kde se tento taxon vyskytuje, panuje aridnější varianta tohoto typu klimatu, ale rostliny se vyskytují na relativně vlhčích stanovištích podél vodních toků. Květy opylují ptáci, nažky šíří mravenci. Dospělé rostliny jsu ničeny požárem, ale semena v přírodě klíčí pouze na spáleništi.
Leucospermum reflexum var. luteum
Popis: Bohatě větvený keř dorůstající výšky 2–3(–4) m, s šedě plstnatými větvemi. Listy jsou střídavé, přisedlé, obvejčité až obkopinaté, 2–5,5 cm dlouhé a 0,5–1,3 cm široké, hustě šedě kadeřavě chlupaté, na vrcholu s 2–3 zoubky zakončenými žlázkou. Na koncích větví se objevují kulovité strbouly o průměru 8–10 cm; okvětí je trubkovité, 4–5 cm dlouhé, zářivě žluté, hedvábitě chlupaté; čnělka je 7–7,5 cm dlouhá, žlutá, téměř rovná, zakončená úzkým, bílým, na vrcholu špičatým nosičem pylu. Plody jsou nažky.
Poznámka: Zprávy o žlutokvěté populaci druhu Leucospermum reflexum se objevily v roce 1970, v roce 1973 byla nalezena malá kolonie v pohoří Cedarberg. Byly zde odebrány nažky, z nichž se podařilo vypěstovat rostliny, které se staly základem současné úspěšné kultury. Dnes jsou tyto žlutokvěté rostliny nabízeny podobně jako červenokvětý typ školkami, zabývajícími se pěstováním proteovitých rostlin.
Leucospermum reflexum var. luteumLeucospermum reflexum var. luteum
Leucospermum reflexum var. luteumLeucospermum reflexum var. luteum
Leucospermum reflexum var. luteum
Leucospermum reflexum var. luteum
Leucospermum reflexum var. luteum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kirstenbosch National Botanical Garden).