LEUCOSPERMUM TRUNCATULUM Rourke

Syn.: Leucospermum buxifolium R. Br.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum truncatulum
Rozšíření: Areál se rozkládá v nejjižnější části Jihoafrické republiky v provincii Western Cape, od horské skupiny Kogelberg po Střelkový mys.
Ekologie: Typický druh formace fynbos na písčitých půdách s malým obsahem živin a v klimatu se zimními dešti a letním srážkovým propadem; tvoří pospolité kolonie. Lokality leží od hladiny moře do nadmořské výšky 400 m. Hlavními opylovači jsou včely a mouchy. Požárem jsou keře ničeny, ale klíčení probíhá jen na spáleništích.
Leucospermum truncatulum
Popis: Drobnější, řidší, hustě olistěný stálezelený keř vysoký až 2 m. Listy jsou střídavé, eliptické až obvejčité, 1–2,5 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, hustě pokryté kadeřavými chlupy, celokrajné, na vrcholu špičaté. Strboulovitá květenství vyrůstají po 2–8 na koncích větví, jsou přisedlá, kulovitá, 1–2,5 cm v průměru; zákrovní listeny tvoří číškovitý útvar; okvětí je 8–10 mm dlouhé, žlutobílé, později růžovějící, dlouze chlupaté; čnělka je 1,4–1,6 cm dlouhá, víceméně přímá, žlutavá, za zralosti načervenalá, nosič pylu je kuželovitě vejcovitý. Plody jsou nažky.
Záměny: Velmi podobný druh Leucospermum bolusii má v dospělosti lysé, nikoli hedvábitě chlupaté listy.
Ohrožení a ochrana: V oblasti svého výskytu patří spíše k běžnějším druhům, proto je v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) zařazen do kategorie druhů blízkých ohrožení (NT – near threatened). Důvodem je zánik asi třetiny subpopulací během posledních 60 let v důsledku ztráty stanovišť, čemuž je na vině rozšiřování intenzivních zemědělských ploch, ale i cizích invazních druhů, zejména australských akácií a mediteránních borovic.
Leucospermum truncatulum
Leucospermum truncatulumLeucospermum truncatulum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 13. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus, rezervace Fernkloof).