LEUCOSPERMUM WITTEBERGENSE Compton

Syn.: Leucospermum alpinum Rourke, Leucospermum cartilagineum E. Phillips, Leucospermum obtusatum Rourke
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucospermum wittebergense
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, vyskytuje se v provinciích Western a Eastern Cape v oblastech, které náležejí do květenné říše Capensis. Areál vymezují pohoří Swartberg a Witteberg.
Leucospermum wittebergense

Leucospermum wittebergense

Ekologie: Stanovištěm jsou rozvolněné porosty vegetace fynbos v nadmořské výšce 800–2000 m, provází kyselé, živinami chudé pískovce a křemence; v území s převažujícími zimními srážkami. Vůči požárům je sice citlivý, ale ke klíčení semen je požár zapotřebí. Květy opylují brouci a mouchy; nažky šíří mravenci.
Popis: Malý, bohatě větvený keřík dorůstající výšky 0,5–1,5 m. Listy jsou střídavé, střechovitě uspořádané, kopinaté, 1,5–2,5 cm dlouhé a 0,3–0,6 cm široké, šedobíle vlnatě až pavučinatě chlupaté, na vrcholu obvykle s jedním zoubkem zakončeným červenou žlázkou. Květenství na koncích větviček je kulovité, obvykle jednotlivé, asi 2 cm v průměru; listeny jsou kopinaté, růžové, odstále bíle chlupaté; okvětí je asi 1,5 cm dlouhé, bělavé nebo růžové, chlupaté; čnělka je 1,2–2 cm dlouhá, lehce směrem vzhůru zakřivená, růžová, nosič pylu je kyjovitý. Plody jsou nažky.
Ohrožení a ochrana: Populace tohoto taxonu jsou v poslední době stabilní, takže v Červeném seznamu Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi druhy vyžadující pozornost (LC – least concern).
Leucospermum wittebergense
Leucospermum wittebergense
Fotografováno dne 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Swartberg Mountains, Prince Albert Pass).