Syn.: Andromeda axillaris Lam., Lyonia axillaris (Lam.) C. Koch
Čeleď: Ericaceae Juss. – vřesovcovité

Leucothoë axillaris

Rozšíření: Druh jihovýchodu USA, na severu jeho areál zasahuje až na jihovýchod státu Virginia, Atlantskou nížinou sestupuje k jihu až po střední Floridu, na západ se pak táhne podél pobřežních oblastí Mexického zálivu až do Louisiany.

Ekologie: Roste v mokřinách a na zaplavovaných stanovištích kolem pomalu tekoucích vodních toků, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 200 m. Kvete v jarních měsících.

Leucothoë axillaris

Popis: Stálezelený keř dorůstající do výšky 100–200 cm, s větvemi rozložitými. Listy jsou střídavé, řapík je 5–10 mm dlouhý, čepel je kopinatá až obkopinatá nebo eliptická, 3–8 cm dlouhá, na bázi klínovitá, po okraji osinatě pilovitá, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, na líci lysá, na rubu lysá nebo řídce chlupatá. Květenství je hroznovité, vyrůstá jednotlivě nebo ve svazečcích v úžlabí listů, je přisedlé, 2–5 cm dlouhé, 8–30květé; listeny jsou vejčité, až 2,5 mm dlouhé, opadavé; kališních lístků je 5, jsou vejčité, až 2 mm dlouhé, bělavé, na vrcholu tupé nebo zaokrouhlené, koruna je válcovitá, na bázi nafouklá, 6–8 mm dlouhá, bílá, korunních cípů je 5, jsou mnohem kratší než korunní trubka; tyčinek je 8, nitky jsou chlupaté. Plodem je tobolka, 5–6 mm dlouhá.

Využití: Rostlinu lze pěstovat i v klimatických podmínkách střední Evropy celoročně v zahradách, nároky má podobné jako jiné vřesovcovité rostliny. Stanoviště by mělo být dostatečně vlhké.

Poznámka: Podle revize rodu z roku 2013 rod Leucothoë zahrnuje jen pět druhů, které se vyskytují v Severní Americe a východní Asii.

Leucothoë axillaris
Leucothoë axillaris
Leucothoë axillaris

Fotografováno dne 15. 5. 2019 (Dánsko, Kodaň, Statens Naturhistoriske Museum, Botanisk Have).