LIGUSTRUM OVALIFOLIUM Hassk. – ptačí zob vejčitolistý / zob vtáčí

Syn.: Ligustrum japonicum var. ovalifolium (Hassk.) Blume
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovníkovité
Ligustrum ovalifolium
Rozšíření: Japonsko (ostrovy Honšú, Kjúšú, Šikoku) a Jižní Korea. V teplejších oblastech je vysazován jako okrasná dřevina (v ČR dosti často), může zplaňovat (např. Britské ostrovy, jih a východ Austrálie, některé státy USA). Jako invazní je jeho šíření hodnoceno v části USA a Jihoafrické republice.
Ekologie: Světlé lesy, křoviny na neobhospodařovaných místech, náspy a různá svažitá místa. Nenáročný na půdu, snese slunce i polostín. Kvete od června do července.
Popis: Stálezelený nebo poloopadavý keř, 2–5 m vysoký. Hladká borka je tmavá s lenticelami, v mládí bývá světlejší. Listy jsou vejčitě eliptické, tmavozelené, celokrajné, 17–59 × 12–36 mm. Květy v bohatých latnatých květenstvích, kalich 1,4–2,1 × 1,5–2,1 mm se 4 cípy, koruna 5,5–7 mm v průměru, bílá, korunní trubka je 2–3krát delší než korunní cípy. Plodem je černá nebo fialová lesklá bobule, mírně jedovatá pro člověka.
Využití: Oblíbený dekorativní keř, který dobře snáší řez. Pěstuje se řada kultivarů, jako ‘Argenteum’ s bílými okraji listů, ‘Aureum’ se žlutými okraji listů, ‘Compactum’ s krátkými větvičkami, ‘Variegatum’ s listy zabarvenými do žluta. U nás může v tuhých zimách namrzat, ale po seříznutí regeneruje. Ve výsadbách, často jako živý plot, se u nás používá nejčastěji varieta ‘Aureum’. Často se roubuje na domácí Ligustrum vulgare. Používán také do bonsají. Ve Velké Británii je tento druh nejčastěji vysazován do živých plotů. Plody jsou potravou pro ptáky.
Ligustrum ovalifolium
Ligustrum ovalifolium
Ligustrum ovalifolium
Fotografováno ve dnech 5., 9. a 10. 6. 2013 (Chorvatsko, Primošten, Vrboska, Rogoznice).