LILIUM CANDIDUM L. – lilie bělostná / ľalia biela

Syn.: Lilium album Houtt., Lilium peregrinum Mill., Lilium striatum Baker, nom. inval.
Česká jména: lilium bílé (Hájek 1562, Huber 1596), lilije bílá (Presl 1846), lilie bělostná (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: ľalia biela (Dostál 1950)
Čeleď: Liliaceae – liliovité

Lilium candidum

Rozšíření: Původně východomediteránní druh, jehož areál se táhne od Makedonie přes Řecko a Turecko až do Izraele. Od středověku se objevuje v evropských zahradách, v některých oblastech i zplaňuje (např. jižní a západní Evropa, Makaronésie).

Ekologie: Ve své domovině roste na kamenitých svazích, v křovinách, objevuje se i na druhotných stanovištích, v okolí lidských sídel a zahrad, na rumištích a skládkách. Kvete od června do července.

Lilium candidum

Popis: Vytrvalá bylina s široce vejcovitou šupinatou cibulí dosahující až 4 cm v průměru, ze které již v létě vyrůstají ve volné růžici přezimující listy, které jsou řapíkaté, kopinaté, až 20 cm dlouhé a asi 5 cm široké. Květonosná lodyha je přímá, 60–150 cm vysoká, lysá, olistěná, lodyžní listy jsou přisedlé, kopinaté až obkopinaté, 10–18 cm dlouhé a 0,7–2,5 cm široké, směrem k vrcholu lodyhy se zmenšující. Květenství je terminální, hroznovité, 4–15květé; listeny jsou přisedlé, úzce vejčité, kratší než květní stopky; květy jsou velké, nálevkovité, výrazně vonné, dosahují 5–10 cm v průměru, okvětní lístky jsou obvejčité až obkopinaté, 5–8 cm dlouhé, bílé, nazpět zahnuté, tyčinky dosahují 2/3 délky okvětních lístků, prašníky jsou žluté, čnělka je z květu vyniklá, blizna 3klaná. Plodem je obvejcovitá tobolka.

Využití: Po staletí se pěstuje v evropských zahradách, provází ji pověst rostliny symbolizující čistotu a nevinnost. Už ve starověku byla symbolem královny bohů (Héra, Juno), podle řecké mytologie vznikla bílá lilie přímo z Héřina mateřského mléka. V pozdější křesťanské tradici byla spojována s Pannou Marií, je však i oblíbeným objektem mladších básnických vizí a přečetných pověstí Evropy i Blízkého východu.
Z okvětních lístků se vyráběl liliový olej používaný ve staré medicíně, v léčitelství se však používaly i cibule, listy, ba také semena a pyl.

Lilium candidumLilium candidum
Lilium candidum

Fotografováno v červnu 2011 (Česko, Polabí, rostliny pocházejí z kultury).