Syn.: Lilium bakeri Purdy, Lilium canadense var. minus Alph. Wood, Lilium canadense var. parviflorum Hook., Lilium canadense var. walkeri Alph. Wood, Lilium lucidum Kellogg, Lilium nitidum W. Bull ex Baker, Lilium parviflorum (Hook.) W. G. Sm., Lilium purdyi Waugh, Lilium sayi Nutt. ex Duch.
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Lilium columbianum
Rozšíření: Severoamerická lilie rostoucí v Kanadě v Britské Kolumbii a v USA ve státech Washington, Oregon, Idaho, Montana a Kalifornie.
Ekologie: Roste ve smíšených a jehličnatých lesích, na lesních okrajích a podél cest, v pobřežních křovinách i na loukách, na místech středně zásobených živinami, od hladiny moře až do výšek 2100 m n. m.
Popis: Vytrvalá cibulnatá bylina; z vejcovité, 3–8 cm dlouhé cibule vyrůstá lodyha až 1,7 m vysoká. Listy jsou shloučeny do 1–9 přeslenů po (3–)6–9(–25), jsou obkopinaté až eliptické, 2–15 cm dlouhé a 0,5–4,7 cm široké, na okraji často zvlněné, špičaté. Květenství je terminální hrozen 1–25(–45) stopkatých, nicích, nevonných květů; okvětní lístky jsou volné, turbanovitě nazpět ohnuté, kopinaté, 3,5–7 cm dlouhé a asi 1 cm široké, žluté až oranžové; tyčinek je 6; semeník je tvořen 3 plodolisty a je svrchní. Plodem je 2,2–5,5 cm dlouhá přímá tobolka.
Lilium columbianumLilium columbianum
Lilium columbianum
Lilium columbianum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 11. 7. a 2. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie: Vancouver Island, Strathcona Provincial Park, Philips Ridge a Ralph River; Manning Provincial Park, Strawberry Flats).