Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Lilium henryi

Lilium henryi

Rozšíření: Původní v jižní části střední Číny, jen v provinciích Kuej-čou (Guizhou), Chu-pej (Hubei) a Ťiang-si (Jiangxi). Čínské jméno druhu je hu bei bai he (湖北百合).
Ekologie: Ve své domovině roste především v krasových oblastech na vápencích, často i ve štěrbinách skal, v nadmořské výšce od 700 do 1000 m. Má ráda slunečná stanoviště, snáší i polostín.
Popis: Tento druh lilie je značně vzrůstný, výška se pohybuje mezi 150–200 cm, na příznivých stanovištích může narůst i přes 250 cm. Celá rostlina se obloukovitě ohýbá. Cibule má cca 12 cm v průměru, je rudohnědá. Listy má dosti široké, kopinaté, 7,5–15 × 2–2,7 cm, šedavě zbarvené. Řídké hroznovité květenství se skládá z 2–12 oranžových turbanovitých květů, květy jsou nevonné, mají okolo nektarií výrůstky – tzv. papily. Rozkvétá od července do srpna.
Poznámka: V současnosti je botanický druh vytlačován svými kříženci, které mají větší a barevnější květy. Rostlina je plně mrazuvzdorná, odolná vůči chorobám, netrpí okusem hlodavců, cibule se vysazuje 12–15 cm hluboko. Je to nenáročný druh lilie, vyžaduje dostatek vápníku v půdě, je jí nutno vyvazovat k opoře.
Lilie Henryova se podílela na vypěstování „Aurelian hybridů“.
Lilium henryiLilium henryi
Fotografováno do 7. 5. do 9. 8. 2004 (rostliny pocházejí z kultury).