Syn.: Lilium andinum Nutt., nom. inval., Lilium montanum A. Nelson, Lilium umbellatum Pursh
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Lilium philadelphicum
Popis: Severoamerický druh. Areál se rozkládá v oblasti od severovýchodního pobřeží USA po východ Britské Kolumbie, Montanu a Colorado, na severu zasahuje až k Jamesově zátoce a do střední Alberty, na jihu po hřebeni Appalačských hor až do severní části státu Georgia, v západní části pak až do Nového Mexika. Je to nejrozšířenější americká lilie, morfologicky také značně variabilní.
Ekologie: Roste v prérii, světlých lesích, lesních lemech a křovinách, na vřesovištích a horských loukách, také na stanovištích dotčených lidskou činností (náspy, okraje cest apod.), stoupá až do nadmořské výšky okolo 2700 m. Kvete od konce května do srpna, nejdříve v Appalačských a nejpozději ve Skalistých horách.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou. Lodyha je přímá, 90–120 cm vysoká, listy na ní vyrůstají v přeslenech po 3–11, jsou úzce eliptické až obkopinaté, 29–102 × 3–23 mm, asi 3,5–18krát delší než široké. Květenství je 1–3(–6)květé, květy jsou vzpřímené, miskovité, nevonné, okvětní lístky jsou červenooranžové až červené, vzácně i žluté, někdy tečkované, vnější okvětní lístky 49–82 × 16–26 mm, vnitřní 45–77 × 20–32 mm. Plodem je tobolka, která je 22–77 mm dlouhá a 10–18 mm široká.
Ohrožení a ochrana: Různé stupně ohrožení jsou tomuto druhu přiřazeny v amerických státech Kentucky, Maryland, New Mexico, New York, Ohio, Rhode Island a Tennessee.
Poznámka: K liliím se řadí asi 100 druhů, které se vyskytují v řadě oblastí severní polokoule. V domovině Lilium philadelphicum je rozlišováno asi 22 druhů.
Lilium philadelphicum
Lilium philadelphicum
Lilium philadelphicum
Lilium philadelphicum
Fotografováno v červenci 2012 (Kanada, Alberta, Calgary, Reader Rock Garden) a červenci 2013 (Alberta, Calgary, Weaselhead Natural Environment Park).