Park nazvaný Liliuokalani Gardens – tedy Zahrady královny Liliuokalani – leží na ostrově Hawaii, v centru města Hilo na poloostrově Waiakea. Má rozlohu 120 000 m2 a většinu jeho plochy pokrývají zahrady v japonském stylu, zřejmě největší takové zahrady mimo území Japonska.
Liliuokalani Gardens
Liliuokalani byla královnou Havajských ostrovů v letech 1891–93; byla také posledním panovníkem Havajského království. Právě ona darovala pozemek, na kterém byly zahrady vytvořeny. Zahrady byly vybudovány v prvních letech 20. století na památku japonských přistěhovalců, kteří přišli pracovat na místní plantáže cukrové třtiny.
Liliuokalani Gardens
Japonské zahrady byly navrženy v tradičním stylu období Edo. V jejich středu je klidné jezero Waihonu s mnoha zálivy a ostrůvky, propojenými můstky. Zahradami prochází soustava stezek, některé široké, dnes už asfaltové, jiné sestavené z nášlapných kamenů v trávníku; ke skaliskům vedou úzké pěšinky. Návštěvníkům se otevírají stále nové pohledy na zákoutí zahrady s orientální výsadbou, míjejí pagody, sochy a kamenné lucerny, mohou usednout v rustikálních altánech.
Liliuokalani Gardens
V zahradách byl původně vystavěn i tradiční japonský čajový domek s názvem Shoroan, nyní přestavěný po zničujícím požáru roku 1994. Jeho chashitsu (čajovna) byla pojmenována Urasenke po jedné z hlavních škol japonského čajového obřadu.
Na japonské zahrady navazuje další část s parkovou úpravou. Nejpozoruhodnějším stromem je zde nádherný exemplář druhu Ficus microcarpa, který se volně rozrůstá do prostoru a spouští svazky vzdušných kořenů.
Liliuokalani Gardens
S parkem je můstkem spojen malý ostrov „moku ola“ (také známý jako Coconut Island), Název moku ola doslovně v havajském jazyce znamená „ostrov života“; byl zde umístěn starověký chrám věnovaný léčitelskému umění. Kamenná věž na východní straně ostrova je pozůstatkem staré lávky, která byla zničena tsunami.
Liliuokalani Gardens
Liliuokalani Gardens je vyhledávané místo pro pikniky i relaxaci pod tropickými stromy. Na rozlehlých pěstěných trávnících si mohou hrát děti. Mnozí místní obyvatelé využívají park k procházkám nebo joggingu na stezce, která vede po obvodu, zejména na začátku dne. Čisté vody podél Hilo Bay jsou oblíbené pro možnost sportovního rybolovu. Park není uzavřen, vstupuje se tradiční širokou bránou se sochami.
Liliuokalani Gardens
Fotografováno dne 7. 5. 2013.