Čeleď: Aizoaceae Rudolphi – kosmatcovité; Limeaceae Reveal; Molluginaceae Bartling
Limeum africanum
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provinciích Western a Northern Cape a Mpumalanga, a také v Botswaně, výskyt v Namibii není vyloučen.
Ekologie: Roste na suchých písčitých místech, často na pobřežních dunách, v nadmořských výškách do 1400 m.
Limeum africanum
Popis: Jednoletá nebo vytrvalá bylina, často tvoří trsy dlouhých plazivých lodyh, které se kruhovitě rozrůstají. Listy jsou poněkud dužnaté, střídavé, obvejčité až obkopinaté, někdy s podvinutým okrajem, měkce šedě sametové. Na koncích lodyh je husté květenství tvořené shloučenými vidlany; květy jsou drobné, oboupohlavné; okvětí tvoří 5 volných, víceméně nestejných lístků, s kontrastními bílými okraji a zeleným středem; tyčinek je 5–7; gyneceum tvoří 2 srostlé plodolisty, má svrchní semeník, v každém pouzdře je jediné vajíčko. Plod je rozpadavý.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je zařazen mezi taxony vyžadující pozornost (LC – least concern).
Poznámka: Do rodu Limeum se řadí celkem 21 druhů, které jsou rozšířeny v suchých částech subsaharské Afriky, na jihu Arabského poloostrova a v Indii. Má dosti izolované postavení a jeho klasifikace v současných systémech není ještě zcela ustálená.
Limeum africanum
Limeum africanum
Limeum africanum
Limeum africanum
Limeum africanum
Fotografováno dne 23. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Langebaan, West Coast National Park).