Syn.: Statice axillaris Forssk., Statice bovei Jaub. et Spach
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Limonium axillare
Rozšíření: Vystykuje se v pobřežních oblastech Arabského poloostrova v Saúdské Arábii, Jemenu, Ománu, Spojených arabských emirátech, v Kataru a Kuvajtu, dále na Sinajském poloostrově a na pobřeží Rudého moře v Egyptě a Súdánu. Někteří autoři uvádějí i výskyt na Sokotře, v Etiopii, Somálsku a Pákistánu.
Ekologie: Provází písčitá nebo skalnatá místa, nejčastěji na pobřeží, kde jsou ovlivňována slaným sprejem; velmi zřídka roste i ve vnitrozemí.
Limonium axillare
Popis: Nízký polokeřík, dorůstá výšky 10–50 cm; větvičky jsou lysé, nekřídlaté. Listy jsou střídavé, tvoří přízemní růžici, jsou obkopinaté až úzce kopisťovité, až 4,5 cm dlouhé a 4–8 mm široké, šedé, drobně tečkované, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholku tupé. Květenství je bezlisté, koncové, až 30 cm dlouhé; listeny v květenství jsou drobné, načervenalé, bíle lemované; klasy jsou asi 1 cm dlouhé, dvoukvěté; květy jsou oboupohlavné, 5četné, asi 4 mm dlouhé, růžové nebo nachové; kališní lístky jsou lysé nebo na bázi nanejvýš s několika brvami; koruna je o něco delší než kalich, brzy opadává; tyčinek je 5; pestík je jednopouzdrý, s 5 čnělkami. Plod je jednosemenný, obalený vytrvalým kalichem.
Limonium axillare
Limonium axillare
Limonium axillare
Limonium axillare
Limonium axillare
Limonium axillare
Fotografováno ve dnech 21. a 23. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Mughsayl a Fizayah).