Syn.: Statice gmelinii Willd., Limonium hungaricum Klokov
Česká jména: limonka Gmelinová (Sloboda 1852), limonka Gmelinova (Dostál 1950), limonka Gmelinova podunajská (Dostál 1989)
Slovenská jména: krasatina Gmelinova (Reuss 1853), limonka Gmelinova (Dostál 1950), limonka Gmelinova uhorská (Marhold-Hindák 1998)
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Limonium hungaricum
Rozšíření: Panonská oblast střední a jihovýchodní Evropy, vyskytuje se v Rumunsku, Maďarsku a na Slovensku – panonský endemit.
Ekologie: Roste na slaných loukách, na půdách slaných, vysychavých, jílovitých, na Slovensku jen na jediné lokalitě v dolním Pohroní, kde dosahuje severní hranice areálu. Kvete od července do září.
Limonium hungaricum
Popis: Vytrvalá bylina, 20–60 cm vysoká. Lodyha je přímá, v horní třetině větvená, listy vyrůstají v přízemní růžici, řapík je křídlatý, čepel je obvejčitá, celokrajná, kožovitá, přezimující. Květy v hustých vijanech, které vytvářejí latu, korunní lístky jsou fialové. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Limonka Gmelinova podunajská je na Slovensku zařazena mezi kriticky ohrožené druhy (CR), je zde také chráněna zákonem.
Limonium hungaricumLimonium hungaricum
Limonium hungaricum
Fotografováno dne 20. 8. 2004 (Slovensko, Kamenný Most).