Syn.: Limonium thouinii (Viv.) Kuntze, Linczevskia thouinii (Viv.) Tzvelev, Statice lobata L. f., Statice thouinii Viv., Taxanthema thouini (Viv.) Sw.
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Limonium lobatum
Rozšíření: Těžiště areálu tohoto druhu leží na africkém břehu Středozemního moře, v pásu od Maroka až po Egypt. Zasahuje však i na Blízký východ do Izraele i Sýrie, proniká dokonce také na evropský břeh v oblasti jihovýchodního Španělska. Jeho původnost na Kanárských ostrovech není zcela jistá, určitě jen zavlečený je ve velké části jižní a jihozápadní Austrálie.
Ekologie: Roste v suché travnaté a křovinaté vegetaci, v polopouštních oblastech, objevuje se i v blízkosti mořského pobřeží.
Limonium lobatum
Popis: Jednoletá bylina, 10–20 cm vysoká. Listy vyrůstají v přízemní růžici, jsou v obrysu eliptické, 3–6(–10) cm dlouhé a 0,7–2(–2,6) cm široké, na každé straně listu s 5–7 laloky. Květonosná lodyha je přímá, květenství je kompaktní a je podepřeno 3zubým křídlem až 2 cm dlouhým a 0,5 cm širokým, jednotlivé klásky jsou 2květé; vytrvalý kalich je až 12 mm dlouhý, blanitý lem je asi 5 mm dlouhý, světle modrý nebo bělavý, se špičatými cípy, koruna je nažloutlá. Plody jsou nažky.
Limonium lobatum
Limonium lobatum
Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 4. 2012 (Maroko, Demnate).