Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Limonium nymphaeum
Rozšíření: Roste pouze na pobřeží na severozápadě Sardinie, přibližně mezi městy Bosa, Alghero a v okolí mysu Capo di Caccia.
Ekologie: Stanovištěm jsou vyfoukávané svahy nad mořem s nízkou travinobylinnou vegetací, alespoň zčásti ovlivněnou účinky slaného spreje.
Limonium nymphaeum
Popis: Vytrvalý hustě polštářový polokeřík s dřevnatými, na bázi bohatě rozvětvenými větvičkami; za květu dorůstá výšky 6–18 cm. Listy jsou střídavé, přisedlé, hustě střechovitě rozmístěné na koncích větviček, čárkovitě obkopinaté až kopisťovité, 1–2,5 cm dlouhé a 1,5–3,5 mm široké, na průřezu víceméně ploché, na okraji podvinuté, na vrcholu tupě špičaté nebo zaokrouhlené, jednožilné. Květenství je chudé, 5–8 cm dlouhé, na bázi se sterilními větvičkami; klásky jsou většinou dvoukvěté; vnitřní listeny pod kláskem jsou 4–5,5 mm dlouhé, vnější jsou kratší; kalich je 4,8–5,8 mm dlouhý; koruna je světle nachová. Plody jsou nažky.
Poznámka: Druh patří do skupiny Limonium acutifolium agg., kam se řadí asi 4 velmi podobné druhy, jež rostou pouze na severním a severozápadním pobřeží Sardinie a na nejjižnějším cípu Korsiky.
Limonium nymphaeum
Limonium nymphaeum
Fotografováno dne 17. 5. 2013 (Itálie, Sardinie, Alghero, Porticciolo).