Syn.: Statice peregrina P. J. Bergius
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Limonium peregrinum
Rozšíření: Roste pouze v Jihoafrické republice v provinciích Western a Northern Cape, a to podél západního pobřeží od Kapského města asi 700 km směrem k severu.
Ekologie: Provází písečné duny podél pobřeží, vzácněji roste na písčitých pláních dále ve vnitrozemí. Rostliny jsou velmi odolné vůči pohybu písku, snášejí vyschnutí, silné zasolení a jsou rovněž odolné vůči silnému větrnému proudění.
Limonium peregrinum
Popis: Stálezelená rostlina keřového vzrůstu, dorůstá výšky asi 1 m; větve jsou vystoupavé až přímé, až po vrchol nápadně dvouřadě olistěné. Listy jsou střídavé, dlouze řapíkaté, obkopinaté až kopisťovité, 4–8 cm dlouhé a 1–2 cm široké, sytě zelené, drsné, na bázi objímavé, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství se vytváří na vrcholu větví, jeho stopka je bezlistá; 5četné oboupohlavné květy jsou latovitě uspořádány v drobných kláscích; vytrvalý kalich je sytě růžový; koruna je srostlá, kolovitá, červenofialová, opadavá. Plody jsou nažky.
Limonium peregrinum
Limonium peregrinum
Limonium peregrinum
Limonium peregrinum
Fotografováno ve dnech 23. a 27. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Langebaan, West Coast National Park a Kirstenbosch National Botanical Garden).