LIMONIUM PORTOVECCHIENSE Erben – limonka

Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité

Limonium portovecchiense

Rozšíření: Endemit velmi malého území na východním pobřeží Korsiky, vyskytuje se jen na pobřeží zálivu u městečka Porto-Vecchio.

Ekologie: Provází bahnitá a písčitá pobřeží moře a brakických mokřadů.

Limonium portovecchiense

Popis: Vytrvalá bylina 15–40 cm vysoká, s lodyhou na bázi dřevnatou, od dolní části větvenou. Listy tvoří přízemní růžici, jsou obkopinaté až úzce kopisťovité, 1,5–8 cm dlouhé a 0,5–1,6 cm široké, s 1–3 žilkami, na líci lysé a hladké, celokrajné, špičaté. Květenství je vidličnatě větvené, dolní 1–3 větve obvykle sterilní, až 6 cm dlouhé, vyšší fertilní, 5–17 cm dlouhé, s řídce jednořadě nebo dvouřadě uspořádanými klásky; klásky 2–4květé, 5,5–6,5 mm dlouhé; vnitřní listeny elitické, 5–5,3 mm dlouhé; kalich je asi 5 mm dlouhý; koruna je světle modrofialová, 5–6 mm v průměru; tyčinek je 5; semeník je svrchní, jednopouzdrý. Plody jsou nažky.

Poznámka: Limonky ve Středozemí patří k velmi komplikovaným rodům. Jsou diferencovány do velkého množství velmi podobných druhů, často s miniaturními areály. Příčinou tohoto jevu je obvyklé apomiktické rozmnožování, které neumožňuje výměnu genetických informací (druhy jsou tedy nekřižitelné) a petrifikuje nevelké morfologické odchylky.

Limonium portovecchiense
Limonium portovecchiense

Fotografováno dne 8. 6. 2018 (Francie, Korsika, Porto-Vecchio).