Syn.: Statice puberula Webb
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Limonium puberulum
Rozšíření: Endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se jen na ostrově Lanzarote.
Ekologie: Roste na skalách, útesech a v roklích, obvykle se severní a severozápadní orientací, a to jen na severu ostrova (např. v oblasti Famara), v nadmořské výšce od 50 do 450 m, společně s druhy Lavandula pinnata, Polycarpea nivea, Asteriscus intermedius, Launaea arborescens, Euphorbia balsamifera aj.
Popis: Polokeřík, nanejvýš 25 cm vysoký, listy krátce řapíkaté, vejčité až kopisťovité, celokrajné, na okraji slabě zvlněné, pokryté hvězdovitými chlupy, stonek je přímý, na bázi dřevnatý, i v květenství nekřídlatý. Květenství je 6–15 cm dlouhé, kalich nálevkovitý, modrý, koruna bílá. Kvete od března do července.
Ohrožení a ochrana: Druh ustoupil z řady původních lokalit, je zařazen mezi silně ohrožené taxony květeny Španělska (EN), je uveden i ve španělské Červené knize. V rámci záchranného programu je pěstován v botanické zahradě v Tafiře.
Limonium puberulumLimonium puberulum
Limonium puberulum
Fotografováno dne 15. 6. 2006 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira – Jardín Botánico Viera y Clavijo).