Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Limonium sarcophyllum
Rozšíření: Ománský endemit. Hojně roste podél pobřeží na severovýchodě země, přibližně mezi Muscatem a mysem Ras al Hadd, izolovaná lokalita leží i na severovýchodním okraji governorátu Dhofar.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou zazemněné pobřežní duny, místy tvoří dominantu vegetace.
Limonium sarcophyllum
Popis: Stálezelený, bohatě větvený kompaktní keřík vysoký až 60 cm; větvičky jsou lysé, šedobílé. Listy jsou střídavé, nakupené před koncem větviček, přisedlé, poněkud dužnaté, úzce kopisťovité, 1,5–3 cm dlouhé a 1–3 mm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholku tupé. Květenství je bezlisté, koncové, až 5 cm dlouhé; listeny v květenství jsou trojúhelníkovité, drobné; klasy jsou asi 1 cm dlouhé, dvoukvěté; květy jsou oboupohlavné, 5četné, 4–5 mm dlouhé, růžové; kališní lístky jsou úzce zvonkovité, 3–3,5 mm dlouhé; koruna je asi o třetinu delší než kalich; tyčinek je 5, zhruba stejně dlouhých jak koruna; pestík je jednopouzdrý, s 5 čnělkami. Plod je jednosemenný, obalený vytrvalým kalichem.
Poznámka: Ačkoli na několika desítkách kilometrů pobřeží patří tato limonka k nejhojnějším druhům tamní vegetace, byla rozlišena teprve nedávno a její popis byl zveřejněn teprve v roce 2003.
Limonium sarcophyllum
Limonium sarcophyllum
Limonium sarcophyllum
Fotografováno ve dnech 30. 9. a 5. 10. 2015 (Omán, gov. Ash Sharquiyah, Fins a gov. Muscat, Bandar Khayran).