Syn.: Statice sokotrana Vierh.
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Limonium sokotranum
Rozšíření: Endemit Sokotry, kde roste spolu s dalším endemickým druhem Limonium paulayanum. Rod je velmi početný (více než 100 druhů) a má centrum druhové diverzity ve Středozemí.
Limonium sokotranum
Ekologie: Vyprahlá písčitá nebo kamenitá místa, nejhojněji podél pobřeží, ale na skalách vápencových útesů vystupuje až do nadmořských výšek 550 m. V suchém a velmi teplém území s průměrnými ročními teplotami kolem 25 °C a nepatrnými srážkami (jen 120–250 mm za rok). Kompaktní vzrůst je zřejmou reakcí na velmi větrné prostředí.
Limonium sokotranum
Limonium sokotranum
Popis: Menší hustý keř nebo polokeř, dorůstající asi 1 m výšky. Listy jsou střídavé, sukulentní, válcovité, temně zelené, asi 2–5 cm dlouhé. Květy jsou v krátkých svazečcích, které skládají jednostranné laty. Mají nálevkovitý, blanitý kalich a hluboce pěticípou růžovou korunu s úzkou trubkou. Gyneceum tvoří svrchní semeník, vyrůstá z něj 5 samostatných stylodií.
Záměny: Limonium sokotranum místy roste společně s druhem Limonium paulayanum, od nějž se liší válcovitými, temně zelenými listy.
Limonium sokotranumLimonium sokotranum
Limonium sokotranumLimonium sokotranum
Limonium sokotranum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 2. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: Erher); Věra Svobodová, dne 21. 4 2010 (Sokotra, Qalansiyah).