Syn.: Statice tuberculata Boiss.
Čeleď: Plumbaginaceae Juss. – olověncovité
Limonium tuberculatum
Rozšíření: Endemit Makaronésie, vyskytuje se v pobřežním pásmu Kanárských ostrovů, Maroka a Západní Sahary. Na Kanárských ostrovech se dříve vyskytoval na ostrovech Lanzarote, Gran Canaria a Fuerteventura (Isla de Lobos). Avšak na Lanzarote i Gran Canarii zřejmě vyhynul, David Bramwell uvádí, že na Gran Canarii byl naposledy viděn u Maspalomas v roce 1973.
Ekologie: Roste na zasolených půdách a píscích v pobřežním pásmu, od 1 do 25 m n. m. – halofyt.
Popis: Keřík, až 50 cm vysoký, od báze bohatě větvený, větve nekřídlaté, listy velmi redukované (až absentující), květy růžové. Kvete od března do července.
Ohrožení a ochrana: Vzhledem k velké vzácnosti druhu byl zahájen projekt jeho záchrany, je pěstován v botanické zahradě Jardín Botánico Viera y Clavijo v Tafiře, v posledních letech byl reintrodukován zpět i do veřejnosti nepřístupné části rezervace v Maspalomas na ostrově Gran Canaria. Několik keříků tohoto druhu mohou návštěvníci Maspalomas vidět i v umělé výsadbě na přístupové cestě k pláži. Druh patří k nejvzácnějším rostlinám Kanárských ostrovů, ve španělské Červené knize je zařazen mezi kriticky ohrožené (CR).
Limonium tuberculatumLimonium tuberculatum
Limonium tuberculatum
Fotografováno ve dnech 13. 6. 2006 (biotop – Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Maspalomas) a 15. 6. 2006 (fotografované rostliny pocházejí z kultury – Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Tafira – Jardín Botánico Viera y Clavijo).