Syn.: Linaria anticaria Boiss. et Reut., Linaria rossmaessleri Willk.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Linaria verticillata subsp. anticaria
Rozšíření: Druh je endemitem horských skupin na jihozápadě Španělska a je značně proměnlivý: jen na tomto malém území jsou rozlišovány čtyři celkem vyhraněné poddruhy, které však spojují plynulé přechody. Tento poddruh se vyskytuje jen v provinciích Granada a Málaga.
Ekologie: Stanovištěm jsou štěrbiny vápencových skalek v nadmořské výšce 650–1200 m.
Linaria verticillata subsp. anticaria
Popis: Vytrvalá, sivá trsnatá bylina, lysá, s výjimkou drobných žlázek na bázi lodyhy a v květenství; lodyhy vyrůstají po 1–20, jsou poléhavé nebo vystoupavé, jednoduché nebo v horní polovině větvené, 5–40 cm dlouhé. Listy jsou obvykle uspořádány v přeslenech po 3–6, úzce eliptické až čárkovité, 0,3–2,5 cm dlouhé a 1,5–9 mm široké, ploché, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je hustý koncový hrozen s (1–)3–17 květy; listeny jsou úzce eliptické až obkopinaté, 4–10 mm dlouhé, špičaté nebo tupé; květní stopky jsou 1,2–2(–4) mm dlouhé, přímé; kališní cípy jsou obvejčité nebo obkopinaté, špičaté nebo tupě špičaté, horní je 5,5–10 mm dlouhý, ostatní jsou menší; koruna je šklebivá, 1,9–2,6 cm dlouhá, světle fialová nebo bílá, s modrofialovou žilnatinou a často i sytě modrofialovými hrbolky na dolním pysku, ostruha je přímá nebo zakřivená, (5–)8–12(–14) mm dlouhá, někdy žlutavá; tyčinky jsou 4, dvojmocné; semeník je dvoupouzdrý. Tobolka je kulovitá nebo vejcovitě kulovitá, (3,5–)4–7 mm dlouhá, v horní části žláznatě chlupatá; semena diskovitá, jsou v obrysu téměř okrouhlá, hrbolkatá nebo hladká, šedohnědá až černá, s šedobílým, (0,3–)0,6–1,2 mm širokým lemem.
Poznámka: Na Pyrenejském poloostrově je vývojové centrum a těžiště diverzity rodu Linaria. Ve Španělsku a Portugalsku se vyskytuje celkem 54 druhů, taxony na úrovni poddruhů nepočítaje.
Linaria verticillata subsp. anticaria
Linaria verticillata subsp. anticaria
Fotografovala Jindřiška Vančurová dne 28. 4. 2011 (Španělsko, Andalusie, Sierra del Torcal).