LINARIA AMETHYSTEA subsp. BROUSSONETII (Poir.) Malato-Beliz – lnice / pyštek

Syn.: Antirrhinum broussonetii Poir., Linaria amethystea f. broussonetii (Poir.) Valdés, Linaria broussonetii (Poir.) Steud.
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité

Linaria amethystea subsp. broussonetii

Rozšíření: Zdá se, že se vyskytuje pouze v Maroku. Příbuzné typy, dnes nejčastěji klasifikované jako samostatné poddruhy v rámci druhu Linaria amethystea, se vyskytují ve Španělsku a Portugalsku; nominátní poddruh Linaria amethystea subsp. amethystea se vyznačuje, jak jméno napovídá, modrofialovými květy. Ale i na jihu Pyrenejského poloostrova rostou typy s květy zcela nebo převážně žlutými.

Ekologie: Roste na pastvinách, v suchých trávnících, v úhorech, na kamenitých místech, ale i na písečných dunách.

Popis: Zřejmě jednoletá bylina; kvetoucí lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, 5–40 cm vysoké, jednoduché nebo výše větvené, v květenství žláznatě chlupaté; sterilní lodyhy jsou krátké. Listy vyrůstají v dolní části lodyhy po 4–5 v přeslenu, výše jsou střídavé, přisedlé, čárkovité až čárkovitě obkopinaté, 2–25 mm dlouhé a 0,3–4(–6) mm široké, lysé, na vrcholu špičaté. Květenství tvoří 1–8(–15) květů v hustém, za plodu se prodlužujícím hroznu; listeny jsou čárkovité, 0,7–5 mm dlouhé; květní stopky jsou přímé, 0,5–2 mm dlouhé; kališní cípy jsou čárkovitě obkopinaté, 2–4,5 mm dlouhé, špičaté; koruna je pyskatá, 1–2,8 cm dlouhá, obvykle sytě žlutá, ostruha je rovná, 6–8(–12) mm dlouhá; tyčinky jsou 4; semeník srůstá ze 2 plodolistů. Plody jsou kulovité až široce vejcovité tobolky 3–5 mm dlouhé, otvírají se 3–4 otvory pod vrcholem; semena jsou zploštělá, téměř okrouhlá, křídlatě lemovaná.

Poznámka: Lnice (Linaria) patří na západě Středozemí k velmi komplikovaným rodům. Komplikací je jejich samotný počet, který – sečteme-li druhy na Pyrenejském poloostrově a v severozápadní Africe – přesahuje kopu (tedy 60). Rostliny jsou zde navíc velmi proměnlivé, a to např. i v barvě květů; nejdůležitější klasifikační znaky jsou pak na semenech. I současní badatelé se v názorech na vymezování taxonů velmi liší a koncepty použité v různých určovacích příručkách (ale i moderních databázích) jsou nekompatibilní.

Linaria amethystea subsp. broussonetii
Linaria amethystea subsp. broussonetiiLinaria amethystea subsp. broussonetii

Fotografoval Mário Duchoň, ve dnech 2. 4. 2012 (Maroko, Demnate).