Syn.: Dodartia indica L.
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité, Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Lindenbergia indica
Rozšíření: Poměrně velký areál se rozkládá v Africe i Asii. Na africkém kontinentě druh roste na severovýchodě, od Egypta až po Somálsko, v Asii od Sinaje, Izraele a Jordánska přes Arabský poloostrov, dále je znám z jižního Íránu, Pákistánu a severozápadní Indie. Výskyt dále na východ je nejistý.
Ekologie: Roste na kamenitých místech ve vádí, na zídkách, také na skalách, nebyly zaznamenány žádné preference k podkladům.
Lindenbergia indica
Popis: Přímý, vystoupavý nebo převislý keřík vysoký až 60 cm, převislé rostliny mohou mít větvičky až 1 m dlouhé; větvičky i listy jsou krátce pýřité žláznatými i nežláznatými chlupy. Listy jsou střídavé, řapík je 1–25 mm dlouhý, čepel je kopinatá, vejčitá až téměř okrouhlá, 0,2–6 cm dlouhá a 0,1–4,5 cm široká, na bázi klínovitá, na okraji pilovitá až téměř celokrajná, na vrcholu tupá až špičatá. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů nebo jsou uspořádány v koncový hrozen; květní stopky jsou 1–6 mm dlouhé, chlupaté; kalich je zvonkovitý, 3–8 mm dlouhý, s krátkou trubkou a 5 stejnými, na vrcholu tupými cípy; koruna je pyskatá, 8–18 mm dlouhá, žlutá až oranžová, horní pysk je uťatý, vykrojený, často červenohnědý, dolní je řasnatý, trojlaločný; tyčinky jsou 4, dvoumocné, na bázi nitek někdy s krátkými žláznatými chlupy; semeník je dvoupouzdrý, čnělka lysá. Plody jsou vejcovité, 4–8 mm dlouhé tobolky, lysé nebo řídce chlupaté, na vrcholu zaokrouhlené nebo s nasazenou špičkou.
Poznámka: Druh je velmi proměnlivý jak vzrůstem, tak intenzitou odění nebo barvou květů. Odchylky byly popsány pod různými jmény a taxonomická hodnota regionálně rozlišovaných taxonů nebyla dosud komplexněji zhodnocena.
Lindenbergia indica
Lindenbergia indica
Lindenbergia indica
Lindenbergia indica
Lindenbergia indica
Lindenbergia indica
Lindenbergia indica
Lindenbergia indica
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, wádí Ash Shuwaymiyah), a Petr Procházka, dne 26. 2. 2014 (Omán, gov. Ad Dakhiliyah, Hadash).