Syn.: Stemodia muraria Roxburgh ex D. Don
Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Lindenbergia muraria
Rozšíření: Asijský druh s hlavní částí areálu v horských oblastech území od Afghánistánu po jihozápadní Čínu (zejména v Himálaji), zasahuje ale i do Barmy, Thajska, Laosu a Vietnamu. Zcela izolované lokality leží na Arabském poloostrově v Ománu a Jemenu a dokonce v horských oblastech severní Etiopie.
Ekologie: Roste ve skalních štěrbinách, na okrajích cest, podél vodních toků, uvádí se z nadmořských výšek 800–2500 m.
Lindenbergia muraria
Popis: Jednoletá bylina; lodyhy jsou přímé, vystoupavé nebo poléhavé, 10–40 cm vysoké, krátce chlupaté nebo skoro lysé, oblé, chudě větvené. Listy jsou střídavé, řapík je brvitý, čepel je vejčitá, 2,5–6 cm dlouhá, krátce chlupatá nebo olysalá, na bázi klínovitá, na okraji vroubkovaná, na vrcholu tupá až špičatá. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; květní stopky jsou 1–5 mm dlouhé, chlupaté; kalich je zvonkovitý, 4–5 mm dlouhý, s krátkou trubkou a 5 stejnými, na vrcholu tupými cípy; koruna je pyskatá, 8–9 mm dlouhá, žlutá, často s hnědooranžovými skvrnkami, horní pysk je uťatý, vykrojený, dolní je řasnatý, trojlaločný, s podlouhlými, téměř stejnými cípy; tyčinky jsou 4, dvoumocné; semeník je dvoupouzdrý. Plody jsou vejcovité až kulovité tobolky asi 5 mm dlouhé, na vrcholu s nasazenou špičkou.
Poznámka: Do rodu Lindenbergia náleží asi 12 druhů, převážná většina se vyskytuje na indickém subkontinentu, několik jich zasahuje i do severovýchodní Afriky.
Lindenbergia muraria
Lindenbergia muraria
Lindenbergia muraria
Lindenbergia muraria
Lindenbergia muraria
Lindenbergia muraria
Fotografováno ve dnech 3. a 4. 10. 2015 (Omán: gov. Ad Dakhiliyah, wádí An Nakhur a gov. Al Batinah, Bilad Sayt).