Čeleď: Orobanchaceae Vent. – zárazovité; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Lindenbergia sokotrana
Rozšíření: Endemit Sokotranského souostroví, kromě hlavního ostrova Sokotry roste i na ostrůvku Abd al Kuri. Do rodu náleží asi 12 druhů v tropické Africe a Asii.
Ekologie: Vyprahlá místa v nižších polohách ostrova, vystupuje do nadmořských výšek až 800 m. Na štěrkovitých a kamenitých místech s mělkou půdou a nezapojenou vegetací, převážně na podkladě korálových vápenců. Vyžaduje průměrné roční teploty kolem 25 °C a roční srážkové úhrny 120–250 mm.
Lindenbergia sokotrana
Popis: Drobná jednoletá, hustě odstále chlupatá bylina, někdy zřejmě může přežívat i více než jednu sezónu. Lodyhy jsou poléhavé nebo vystoupavé, v nodech kořenující, 15–30 cm dlouhé. Dolní listy jsou vstřícné, horní střídavé, krátce řapíkaté, vroubkované až trojlaločné, asi 1 cm dlouhé a 0,7 mm široké. Květy vyrůstají v koncovém hroznu v paždí listenů později až střechovitě uspořádaných, jsou souměrné, pyskaté, asi 1 cm dlouhé. Kališní lístky (5) jsou srostlé, zvonkovité, asi do poloviny rozeklané, koruna je pyskatá, z vnější strany odstále chlupatá, horní pysk je krátký, jen na konci zvednutý, obdélníkovitý, na horním okraji uťatý, žlutavý, dolní mnohem větší, trojlaločný, ohnutý směrem dolů, sytě žlutý a s drobnými tmavšími skvrnkami v ústí, oba pysky jsou k sobě těsně přitisknuté. Tyčinky jsou 4, dvoumocné, gyneceum srůstá ze 2 plodolistů a má svrchní semeník. Plodem je dvoupouzdrá tobolka.
Poznámka: Moderní systematika řadí rod Lindenbergia do čeledi zárazovitých (Orobanchaceae), kam ze středoevropských rodů patří také všechny poloparazitické a parazitické typy z bývalých krtičníkovitých, např. černýš (Melampyrum) a podbílek (Lathraea). Rod Lindenbergia je v novém uspořádání jeden ze dvou neparazitujících rodů v čeledi zárazovitých.
Lindenbergia sokotranaLindenbergia sokotrana
Lindenbergia sokotrana
Lindenbergia sokotrana
Fotografovali Věra Svobodová, ve dnech 23. a 24. 4. 2010 (Jemen, ostrov Sokotra: výstup na planinu Homhil a pobřeží na poloostrově Di Hamri) a Vít Grulich, dne 19. 2. 2010 (ostrov Sokotra: svahy pod jeskyní Hoq).