Syn.: Benzoin cercidifolium (Hemsl.) Rehder, Benzoin obtusilobum (Blume) Kuntze, Lindera cercidifolia Hemsl., Lindera mollis Oliv., Lindera praetermissa Grierson et D. G. Long
Čeleď: Lauraceae Juss. – vavřínovité
Lindera obtusiloba
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v oblasti od Nepálu a jihovýchodního Tibetu přes celou centrální část východní Číny až po Korejský poloostrov a jižní Japonsko. V západní části areálu bývá rozlišována varieta Lindera obtusiloba var. heterophylla s listy celistvými, nominátní varieta z východní části areálu se vyznačuje listy zřetelně 3laločnými.
Ekologie: Roste v lesích a křovinách, v údolích i na lesnatých svazích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od března do dubna.
Lindera obtusiloba
Popis: Dvoudomý opadavý keř nebo až strom dosahující výšky 3–10 m s borkou černohnědou, letorosty žlutozelenými, hnědě šupinatými, později pokrytými lenticelami. Listy jsou střídavé, řapík je 1,5–2,8 cm dlouhý, chlupatý, čepel je v obrysu eliptická až skoro okrouhlá, 5,5–10 cm dlouhá a 4,8–10,8 cm široká, na bázi široce klínovitá, zaokrouhlená nebo až srdčitá, 3laločná až 3klaná (u var. heterophylla je čepel víceméně celistvá, na okraji jen zvlněná či vykrojená), chlupatá nebo lysá, se 3 hlavními žilkami. Květenstvím je k větvi přisedlý úžlabní svazeček se 4 listeny, které jsou úzce eliptické; květy jsou jednopohlavné, mají 6 okvětních lístků, které jsou eliptické, žluté, samčí květy mají 9 tyčinek, samičí květy mají okvětní lístky asi 2,5 mm dlouhé a 1 mm široké, čnělka je méně než 1 mm dlouhá. Plody jsou eliptické peckovice, zhruba 8 mm dlouhé, v době zralosti červené.
Využití: Ze semen se lisuje olej, který se používá v tradiční medicíně i k výrobě vlasových šamponů. Z pupenů a listů se připravuje čaji podobný nápoj. Pro dřevozpracující průmysl je těženo i dřevo tohoto stromu.
Poznámka: Rod Lindera zahrnuje zhruba 100 druhů (53 druhů akceptovaných), které najdeme v mírných, subtropických i tropických oblastech Asie a v Severní Americe.
Lindera obtusiloba
Lindera obtusiloba
Lindera obtusiloba
Fotografováno dne 25. 6. 2017 (Německo, Drážďany, botanická zahrada).