Syn.: Bonnaya rotundifolia (L.) Benth., Gratiola rotundifolia L., Ilysanthes rotundifolia (L.) Benth., Morgania rotundifolia (L.) Spreng., Torenia rotundifolia (L.) Cordem.
Čeleď: Linderniaceae Borsch, K. Müller et Eb. Fischer – puštičkovité
Lindernia rotundifolia
Rozšíření: Druh pochází z tropické Afriky, Madagaskaru, Indie a Sri Lanky, byl však zavlečen i do jihovýchodní Asie a na západní polokouli, kde se objevuje v pásu od Kostariky až po východní Brazílii.
Ekologie: Roste na mokrých loukách, na březích vodních toků, nevyhýbá se ani stanovištím narušovaným lidskou činností, vyskytuje se na rýžových polích i v příkopech, většinou nevystupuje do nadmořské výšky nad 1000 m. Kvete po celý rok.
Lindernia rotundifolia
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou 3–36(–56) cm dlouhou, poléhavou, lysou, v uzlinách kořenující. Listy jsou vstřícné, přisedlé, vejčité až skoro okrouhlé, 2–16 mm dlouhé a 1–12 mm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné nebo oddáleně zubaté, na vrcholu zaokrouhlené, tupé nebo i špičaté, se 3–5 žilkami. Květy vyrůstají jednotlivě na stopkách 2–18 mm dlouhých, lysých až žláznatých; kalich je 1–3 mm dlouhý, na bázi srostlý, kališní cípy jsou kopinaté, lysé, jen na okraji žláznaté, špičaté; koruna je dvoupyská, bílá nebo světle modrá s tmavějšími skvrnkami, trubka je 4–9 mm dlouhá, horní pysk je kratší; tyčinky jsou 2, jejich nitky jsou až 1,3 mm dlouhé, lysé, staminodia jsou rovněž 2, čnělka je 3–5,7 mm dlouhá. Plodem je elipsoidní až kulovitá tobolka, až 3,7 mm dlouhá, lysá.
Využití: Bývá s oblibou vysazována do akvárií jako dekorativní rostlina.
Poznámka: K rodu Lindernia je v současnosti započítáváno zhruba 85 akceptovaných druhů z tropických i mírných oblastí obou zemských polokoulí.
Lindernia rotundifolia
Lindernia rotundifolia
Fotografovala Věra Svobodová, dne 28. 3. 2017 (Kostarika, u přístavu Moin).