Syn.: Linum corymbiferum Desf., Linum abyssinicum Hochst., Linum gallicum subsp. strictum (L.) Bonnier, Cathartolinum spicatum (Pers.) Rchb., Linum inaequale C. Presl
Čeleď: Linaceae S. F. Gray – lnovité
Linum strictum
Rozšíření: Celé Středozemí a Makaronésie, na východě areál zasahuje až do Íránu a Pákistánu, na jihu do Etiopie. V oblasti se rozlišuje několik poddruhů – L. s. subsp. strictum a subsp. spicatum (Pers) Lindb. fil. (některými autory jsou tyto poddruhy klasifikovány jen jako variety) a L. s. subsp. corymbulosum (Rchb.) Rouy (někdy uváděn jako samostatný druh Linum corymbulosum Rchb.).
Ekologie: Roste na výslunných nezapojených trávnících, na pobřežních písčinách i v suti, v křovinách, ve vinohradech, nevyhýbá se ani zasoleným půdám, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1500 m.
Linum strictum
Popis: Jednoletá bylina, 8–40(–50) cm vysoká, lysá, lodyha je přímá, chudě větvená nebo i nevětvená, červeně naběhlá, hustě olistěná, listy jsou přisedlé, střídavé, úzce kopinaté, na okraji jemně zubaté, jednožilné, nepodvinuté, 1–3 cm dlouhé. Květy ve vrcholičnatém květenství, 5četné, korunní lístky jsou 6–12 mm dlouhé, delší než kalich, světle žluté, občas s červenými žilkami. Vykvétá od dubna do května. Plodem je tobolka.
Linum strictumLinum strictum
Linum strictum
Linum strictum
Fotografováno dne 31. 3. 2010 (Kypr, Petra Tou Romiou).