Lípa Johanky z Rožmitálu
Tilia cordata, lípa srdčitá (Malvaceae):

  • Výška stromu: asi 32 m (v roce 2011)
  • Obvod kmene: asi 680 cm
  • Šířka koruny: asi 23 m
  • Odhadované stáří: zhruba 200 let (v roce 2011)

Lípa Johanky z Rožmitálu roste na začátku Aleje Johanky z Rožmitálu, při cestě z Rožmitálu pod Třemšínem do Starého Rožmitálu (okres Příbram). Strom je vitální, jeho celkový stav je dobrý. V blízkosti kmene stojí na kamenném podstavci dřevěný kříž. Dne 12. 10. 2011 byla tato lípa vyhlášena památným stromem.

Lípa byla pojmenována po české královně Johaně z Rožmitálu (1430–1475), manželce Jiřího z Poděbrad, která se v Rožmitále narodila. Lípa ani další stromy v dnešní aleji samozřejmě časy této královny nepamatují, jako rovněž poněkud nadsazená se jeví i pověst o častých zdejších procházkách rožmitálského regenschoriho Jakuba Jana Ryby (1765–1815), autora známé České mše vánoční – podle historické mapy z první poloviny 19. století sice tuto cestu již alej skutečně tehdy lemovala, avšak odhadovaný věk lípy naznačuje, že kroky mistra Ryby v oněch dobách mohly provázet spíše stromy jiné, o něco dříve vysazené. Daleko pravděpodobnější už může být tvrzení, že pod korunou právě tohoto stromu rád sedával spisovatel Rudolf Richard Hofmeister (1868–1934).

Velmi půvabná je cesta celou Alejí Johanky z Rožmitálu až do Starého Rožmitálu. Na jejím konci stojí barokní kostel Povýšení sv. Kříže, ve kterém měla Rybova České mše vánoční v roce 1796 svou premiéru. A jen pár kroků od kostela nalezl věčný klid i nešťastný tvůrce této oblíbené vánoční zpěvohry.
Lípa Johanky z Rožmitálu
Lípa Johanky z Rožmitálu
Lípa Johanky z Rožmitálu

Alej Johanky z Rožmitálu:
Lípa Johanky z Rožmitálu
Lípa Johanky z Rožmitálu
Fotografováno dne 9. 9. 2017.