Lípa ve Vrbici
Tilia cordata, lípa srdčitá (Malvaceae):

  • Výška stromu: asi 20 m (v roce 2009)
  • Obvod kmene: 440 cm
  • Šířka koruny: asi 15 m
  • Odhadované stáří: zhruba 200 let (v roce 2018)

Tato lípa roste u autobusové zastávky v obci Vrbice, která se nachází asi 2,5 km jižně od Leštiny u Světlé (okres Havlíčkův Brod). První roky jejího života náleží první polovině 19. století a za památný strom byla prohlášena dne 4. 8. 2006.

Obcí s názvem Vrbice najdeme v této zemi hned patnáct – po jedné Vrbici má Morava i Slezsko, po celých Čechách je roztroušen ten vrbický zbytek. Avšak jen v jedné jediné Vrbici – v té ze všech Vrbic nejmenší – najdeme oficiálně vyhlášený památný strom. Zajímavý vzorek: pouze v jediné obci z patnácti se místním do jejich niterného obrazu domova dokáže v dnešní betonem zaplavené době vměstnat ještě i živý strom – a navíc dokáží být na takový strom náležitě hrdí. Jedna obec z patnácti, vážení! Budiž věčná sláva Vrbici z Vysočiny!
A ještě jednu speciální vlastnost má tato vrbická lípa – ze všech našich památných lip roste nejblíže geografickému středu České republiky, ten se totiž nachází v nedaleké Číhošti. Je to prostě skvělá lípa – ve všech Vrbicích světa jediná památná a ještě k tomu skoro přímo ve středu republiky rostoucí.
Lípa ve Vrbici
Lípa ve Vrbici
Lípa ve Vrbici
Lípa ve Vrbici
Lípa ve Vrbici
Fotografováno dne 31. 10. 2018.