Syn.: Cestichis cespitosa (Lam.) Ames, Epidendrum cespitosum Lam., Leptorchis caespitosa Kuntze, Leptorchis pusilla (Ridl.) Kuntze, Leptorkis cespitosa (Lam.) Kuntze, Leptorchis minima (Lindl.) Kuntze, Leptorkis pusilla (Ridl.) Kuntze, Liparis angustifolia (Blume) Lindl., Liparis minima (Blume) Lindl., Liparis pusilla Ridl., Malaxis angustifolia Blume, Malaxis cespitosa (Lam.) Thouars, Malaxis minima Blume, Stichorkis cespitosa (Lam.) Thouars ex Marg., Stichorkis pusilla (Ridl.) Marg., Szlach. et Kulak
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Liparis cespitosa
Rozšíření: Rozlehlý areál tohoto druhu se táhne od východní tropické Afriky, Madagaskaru a Maskarén přes jižní a jihovýchodní Asii až do jižní Číny, Indonésie a zřejmě i na pacifické ostrovy.
Ekologie: Roste epifyticky na kmenech a větvích stromů v tropických vlhkých lesích, ale i na stinných lesních skalách a útesech, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2400 m.
Liparis cespitosa
Popis: Nevelká vytrvalá bylina s pahlízami vejcovitými, 8–20(–30) mm dlouhými. Z pahlízy vyrůstá jediný list, který je obkopinatý, 5–17 cm dlouhý a 0,5–1,5 cm široký, na bázi do řapíku zúžený, celokrajný, na vrcholu špičatý. Květenství je 5–16 cm dlouhé, 7–40květé; listeny jsou šídlovité, 3–8 mm dlouhé; květy jsou zelené až zelenobílé, malé; dorsální vnější okvětní lístek je podlouhlý, 1,5–1,8 mm dlouhý, tupý, postranní lístky jsou podlouhle vejčité, 1,3–1,5 mm dlouhé; vnitřní okvětní lístky jsou čárkovité, 1,5–1,8 mm dlouhé; pysk je podlouhlý, asi 1,8 mm dlouhý a 1,2 mm široký, po okraji jemně zvlněný, na vrcholu skoro uťatý a hrotitý; sloupek je až 1,2 mm dlouhý, obloukovitě zahnutý. Plodem je tobolka, 3–4 mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Druh je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES.
Liparis cespitosa
Liparis cespitosa
Fotografoval Mário Duchoň, dne 6. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, okolí jezera Toba).