Syn.: Coleus praetermissus Bullock et Killick, Germanea punctata (L. f.) Poir., Ocimum punctatum L. f.
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité
Lippia abyssinica
Rozšíření: Endemit nevelkého území ve východní Africe, většina známých lokalit leží v Etiopii, přesahuje i do pohraničních oblastí Keni a Jižního Súdánu.
Ekologie: Roste ve stromové savaně a v křovinatých lemech, často i druhotných porostů. Udává se z nadmořských výšek 1600–1900 m, nalezené rostliny však rostly ve výšce téměř 2900 m n. m.
Lippia abyssinica
Popis: Polokeř až keř vysoký 0,5–3 m; stonky jsou čtyřhranné, jemně pýřité. Listy jsou vstřícné nebo v trojčetných přeslenech, krátce řapíkaté, čepel je eliptická až kopinatá, 4,5–15(–18) cm dlouhá a 2–5 cm široká, na bázi klínovitá, jemně pilovitá, špičatá. Květenství jsou většinou úžlabní kulovité strbouly asi 1 cm v průměru, za plodu se poněkud prodlužují, v každém nodu květenství jich vyrůstá 2–3(–6) na stopkách 0,5–3(–4,5) cm dlouhých; listeny jsou vejčité až eliptické, 3–4 mm dlouhé, špičkou vyhnuté, na obou stranách chlupaté; kalich je drobný, trubkovitý, 2–4cípý; koruna je nepravidelně 2pyská, s trubkou asi 4 mm dlouhou a nepravidelně 4laločným bílým, v ústí žlutým lemem; tyčinky jsou 4, dvoumocné; blizna sbíhá po čnělce. Plody jsou 2 asi 1,5 mm dlouhé tvrdky.
Lippia abyssinicaLippia abyssinica
Lippia abyssinica
Lippia abyssinica
Fotografováno dne 1. 11. 2013 (Etiopie, Simien Mountains, Sone, sestup do údolí řeky Ansiya).