Syn.: Lippia callicarpifolia Kunth, Lippia calocephala Zucc., Lippia costaricensis Moldenke, Lippia guatemalensis Gand., Lippia iodantha B. L. Rob. et Greenm. ex Pringle, Lippia jaliscana Moldenke, Lippia jurgensenii Briq., Lippia kellermanii Greenm., Lippia pringlei Briq., Lippia substrigosa Turcz., Lippia torresii Standl.
Čeleď: Verbenaceae Jaume St-Hil. – sporýšovité

Lippia umbellata

Rozšíření: Středoamerický druh, vyskytuje se v oblasti od středního Mexika přes Guatemalu, Honduras, Nikaraguu a Kostariku až po Panamu.

Ekologie: Roste ve stálezelené křovinaté vegetaci, také v okolí lidských sídel, při okraji cest i na jiných antropicky ovlivněných stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 2600 m.

Lippia umbellata

Popis: Keř až strom dosahující výšky 4–25 m, s větvičkami chlupatými. Listy jsou řapíkaté, kopinaté až podlouhle vejčité, 8–21 cm dlouhé a 4–9 cm široké, na bázi klínovité, po okraji vroubkované až pilovité, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, svraskalé, sametově chlupaté, na rubu plstnaté. Květenství je terminální i axilární, 5–12 cm dlouhé, složené z okoličnatě uspořádaných strboulů, které dorůstají až 15 mm v průměru; listeny jsou listům podobné, listence jsou 3–5 mm dlouhé, široce vejčité až ledvinité, na vrcholu zašpičatělé až hrotité, světle zelené až nažloutlé, chlupaté nebo lysé, po okraji brvité; kalich je až 3 mm dlouhý, jemně chlupatý, koruna je 4–5,5 mm dlouhá, 2pyská, se 4–5laločným lemem, žlutá, nazelenalá či bělavá. Plody jsou tvrdky.

Lippia umbellata
Lippia umbellata
Lippia umbellata
Lippia umbellata
Lippia umbellata
Lippia umbellata

Fotografovala Věra Svobodová, dne 24. 10. 2019 (Mexiko, stát Oaxaca, Monte Albán).