Syn.: Liriodendron tulipifera var. chinense Hemsl., Liriodendron tulipifera var. sinense Diels
Česká jména: lilijovník (Presl 1846), liliovník (Dostál 1989, Mareček 1997, Kubát 2002)
Čeleď: Magnoliaceae Juss. – šácholanovité

Liriodendron chinense

Rozšíření: Druh jihovýchodní Číny a severního Vietnamu, na severu jeho areál zasahuje až do čínských provincií Šen-si, Chu-pej a An-chuej, na jihu do provincií Fu-ťien a Jün-nan, rovněž do severozápadního Vietnamu.

Ekologie: Roste v podhorských a horských lesích, v horských údolích a na horských svazích, v nadmořských výškách zhruba od 700 až do 2000 m. Kvete v průběhu května a června.

Liriodendron chinense

Popis: Opadavý strom dosahující výšky až okolo 40 m, s kmenem přímým a borkou šedou až šedohnědou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, 4laločné, 4–12(–18) cm dlouhé a 3–10(–23) cm široké, na bázi uťaté nebo mělce srdčité, na rubu šedozelené, lysé. Květy vyrůstají jednotlivě na konci větví, jsou oboupohlavné, tulipánu poněkud podobné, kališní lístky jsou 3, dolů svěšené, zelené, korunních lístků je 6, jsou zelené se žlutou kresbou, vzpřímené, obvejčité, 3–4 cm dlouhé. Plodem je křídlatá nažka, 7–9 cm dlouhá.

Záměny: Podobným a také u nás pěstovaným druhem je severoamerický liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera). Laloky na listech tohoto severoamerického druhu nejsou tak výrazné, jeho listy bývají i zřetelně menší.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2015) řadí liliovník čínský k potenciálně ohroženým druhům (NT).

Využití: Dřevo tohoto stromu bývá těženo, používá se k výrobě nábytku, borka nachází uplatnění ve východoasijské tradiční medicíně. Vysazuje se v parcích v mírných oblastech celého světa, klimatické podmínky střední Evropy však snáší špatně, objevuje se ve výsadbách spíše v oblastech výrazněji dotčených atlantickým klimatem, např. v zemích Beneluxu, odkud pochází i zde představovaný exemplář. Na území Česka se starší exempláře tohoto druhu neobjevují.

Poznámka: Rod Liriodendron zahrnuje pouze dva druhy, druhým z nich je i u nás obecně dobře známý severoamerický druh Liriodendron tulipifera.

Liriodendron chinense
Liriodendron chinense
Liriodendron chinense
Liriodendron chinense
Liriodendron chinense
Liriodendron chinense

Fotografováno dne 6. 6. 2019 (Belgie, Vlámsko, Plantentuin Meise).