Syn.: Littorella juncea Bergius, Littorella lacustris L., Plantago uniflora L.
Česká jména: břežnička bařinná (Presl 1819), břežnička bařinní (Opiz 1852), pobřežnice jednokvětá (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: brehovka jednokvetá (Dostál 1950)
Čeleď: Plantaginaceae Juss. – jitrocelovité
Littorella uniflora
Rozšíření: Těžiště areálu leží v západní Evropě, vyskytuje se od Azorských ostrovů, Portugalska až po pobaltské státy a Finsko; také v jižním Rumunsku, na Ukrajině a na jihu evropské části Ruska; druh byl zaznamenán taky v severní Africe v Maroku. Z ČR existují údaje především z jižních Čech a Českomoravské vrchoviny, ojediněle rostla i v Brdech a na Dokesku. Na Slovensku chybí.
Ekologie: Roste v rybnících s čistou a chladnou vodou a písčitým, málo úživným dnem. Pokud jsou rostliny trvale ponořeny, vytvářejí dlouhé výběžky, za pomoci kterých dokáže vytvořit husté ponořené „trávníčky“ až do hloubky 4 m. Pokud jsou tyto porosty obnaženy při poklesu hladiny vody, výběžky se většinou přestávají vyvíjet, zato rostliny vykvetou a rozmnožují se semeny.
Littorella uniflora
Popis: Drobná vytrvalá bylina s krátkým oddenkem a listy v přízemní růžici; v paždí listů se mohou tvořit plazivé výběžky, které v dceřiných růžicích kořenují. Listy jsou čárkovité až šídlovité, 2,5–10 cm dlouhé (u suchozemských rostlin bývají kratší) a 1–3 mm široké, svěže zelené. Jednopohlavné čtyřčetné květy vyrůstají na stvolech v paždí listů; samčí květ je jediný na konci stvolu, má vyvinutý kalich i korunu, které jsou asi 4 mm dlouhé; 4 tyčinky s dlouhými nitkami daleko vyčnívají z květu; samičí květy se tvoří po 2 na bázi stvolu, mají drobnější květní obaly a vyniklou, až 12 mm dlouhou čnělku. Plody jsou nažky.
Littorella unifloraLittorella uniflora
Littorella uniflora
Ohrožení a ochrana: V ČR je v Červeném seznamu řazena mezi druhy kriticky ohrožené (C1b), ve vyhlášce je rovněž zařazena mezi kriticky ohrožené druhy (§1). V současné době je známo jen 7 lokalit: 1 v Brdech, ostatní na Třeboňsku a v jižní části Českomoravské vrchoviny. Chráněným druhem je i v sousedním Polsku a ve Francii. Pobřežnice je velmi citlivá na zakalení vody a ve vodě se sníženou průhledností rychle ustupuje. Proto ji ohrožuje znečištění vody splachy živin i eutrofizace, způsobená intenzivním rybničním obhospodařováním.
Littorella uniflora
Littorella uniflora
Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 22. 6. 2004 a 22. 9. 2007 (Jihlavské vrchy, rybník Karhov).