Syn.: Anthericum serotinum L., Bulbocodium serotinum L., Cronyxium serotinum (L.) Raf., Gagea serotina (L.) Ker Gawl., Phalangium serotinum (L.) Poir., Rhabdocrinum serotinum (L.) Rchb.
Čeleď: Liliaceae Juss. – liliovité
Lloydia serotina
Rozšíření: Arkticko-alpínský druh s cirkumpolárním rozšířením. V jižněji položených oblastech severní polokoule se vyskytuje jen v horách – Alpy, Karpaty, Kavkaz, hory Střední Asie, Skalisté hory. U nás neroste, na Slovensku jen v Tatrách.
Ekologie: Roste na skalách a ve skalních štěrbinách, na vlhkých sutích a sněhových výležiskách, častěji na silikátovém podkladu, v pásmu od subalpínského do niválního stupně, v Alpách až do nadmořské výšky 3100 m. Kvete od června do srpna.
Lloydia serotina
Popis: Vytrvalá bylina s podlouhlou cibulkou, 5–12 cm vysoká. Lodyha je přímá, jednoduchá, dva přízemní listy jsou trávovité, lodyžní listy čárkovitě kopinaté. Květy jsou široce nálevkovité, 6četné, 1–2 cm dlouhé, bílé se žlutou bází a hnědočervenými žilkami. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Lilijka pozdní je na Slovensku zařazena z hlediska ohrožení k druhům méně dotčeným (LC), zákonem chráněným druhem je v Německu, Rakousku a Švýcarsku.
Lloydia serotina
Lloydia serotina
Lloydia serotina
Fotografováno dne 21. 6. 2006 (Itálie, Přímořské Alpy, Argentera, svah nad Colle del Chiapous).