Čeleď: Loasaceae Juss.

Loasa argentina

Rozšíření: Jihoamerický druh, roste především v Argentině v provinciích Mendoza, Neuquén, Rio Negro, Chubut a Santa Cruz, omezeně přesahuje i do sousedního Chile. Výskyt v Brazílii a Paraguayi je asi mylný.

Ekologie: Provází okraje lesů, křoviny a stepní svahy se suchým klimatem. Vystupuje až do nadmořské výšky 2500 m. Kvete od prosince do ledna.

Popis: Vytrvalá popínavá bylina s lodyhou až 1 m dlouhou, nazpět štětinatou, některé chlupy jsou kotvičkovité. Listy jsou vstřícné, chlupaté, dolní dvakrát, horní jednou peřenosečné; řapík je 0,3–10 cm dlouhý; čepel je v obrysu eliptická, 1,5–14 cm dlouhá a 0,7–4 cm široká. Květenství je chudý vijan nebo jsou květy jednotlivé, pravidelné, 5četné; kališní lístky jsou kopinaté, 2,5–5,5 mm dlouhé, chlupaté, na vrcholu tupé; korunní lístky jsou nehetnaté, kopisťovité, 9–17 mm dlouhé, žluté, na okraji nepravidelně třásnité; nektária jsou eliptická, vakovitá, 4–5,5 mm dlouhá, jemně chlupatá, na konci dvoulaločná, žlutá, na koncích laloků červená, s nitkovitými, 3–4 mm dlouhými přívěsky; staminodia jsou 5–6 mm dlouhá; tyčinky jsou v 5 svazečcích po 20–25; gyneceum tvoří polospodní semeník z 3 plodolistů. Plodem je chlupatá obráceně kuželovitá tobolka, 0,9–2 cm dlouhá.

Poznámka: Do čeledi Loasaceae se řadí 20 rodů a asi 250 druhů, které jsou rozšířeny od střední části USA až téměř do nejjižnějších oblastí Jižní Ameriky. Pomístně jsou početnou složkou květeny, jen z Chile se uvádí 58 druhů, z nichž 26 náleží do rodu Loasa. Mimo Ameriku se však vyskytuje pouze jediný rod Kissenia, který má jeden druh v oblasti Afrického rohu v Etiopii, Somálsku a Jemenu, a druhý na jihozápadě Afriky.

Loasa argentina
Loasa argentina
Loasa argentina
Loasa argentina
Loasa argentina

Fotografoval Mário Duchoň, dne 28. 1. 2019 (Argentina, prov. Neuquén, Parque Nacional Nahuel Huapi, San Carlos de Bariloche, okolí Pampa Linda).